Sobota 06. června. Svátek má Norbert.

Aktuálně ze světa komodit

Investice Saxo Bank 04.11.2019 | 15:47 0 Komentářů

Již nějakou dobu lze na trhu komodit, konkrétně zemního plynu, pozorovat rekordní produkci, která ale nereflektuje poptávku. Trh s kávou by pak potřeboval stabilizační mechanismus.

Zemní plyn: zásoby se plní

Zemní plyn (NGZ9: 2,61 USD +2,5 %) se tento týden obchodoval výš a prorazil nad říjnové rozmezí 2,4 USD/therm až 2,6 USD/therm. Tento nárůst byl podpořen návratem k zimním vyhlídkám, protože předpověď počasí pro Spojené státy zdůraznila riziko chladnějších podmínek, než je běžné. Trh se už měsíce potýká s rekordní produkcí, zejména z břidličných nalezišť, které neodpovídá dostatečná poptávka od energetických firem a vývozců.

Rostoucí vývoz zkapalnělého zemního plynu (LNG) a současný potenciál poptávky vyvolaný možnou silnou zimou je tím, na co trh čekal – na vývoj, který by uvolnil tlak na prostory pro zásoby, které se letos plní rychleji, než je běžné.

Zemní plyn, první měsíc průběžně

Zdroj: Saxo Bank

 

Káva: udržitelnost odvětví postrádá mechanismus stabilizace

Káva Arabica (KCZ9: 1,01 USD/lb +0,6 %) se obchoduje nad 1 USD/libru v reakci na obnovenou podporu silnějšího brazilského realu, který od 16. října vzrostl vůči dolaru o 5 %. Podporu přinášejí i vyhlídky na rostoucí schodek v sezóně 2019-20. Kvůli zhoršujícím se vyhlídkám na produkci v Brazílii zvýšila společnost Marex Spectron ve své zprávě pro Bloomebrg schodek pro období 2019-20 na 4,7 milionu pytlů. To ve srovnání s odhadovaným přebytkem 6,6 milionu v sezoně 2019-19.

Zajímavý je také článek zveřejněný tento týden ve Financial Times z pera šéfa mezinárodního obchodu s kávou v Olam International, který zdůrazňuje potřebu vytvoření mechanismu stabilizujícího trh, kde nízké ceny ohrožují udržitelnost odvětví i farmářů, jejichž existence na něm závisí.

Hedgeové fondy drží od roku 2017 kvůli prognóze vývoje struktury křivky ziskové čisté krátké pozice v kávě. Krátká období zotavení v tomto období byla vyvolána hlavně krytím krátkých pozic a otázkou nyní je, zda tomu tentokrát bude jinak. Ačkoli vyhlídky na rostoucí schodek nabídky mohou cenu na začátku roku 2020 podpořit, krátkodobá prognóza závisí na další síle brazilského realu v kombinaci s výše uvedeným krátkým krytím. Následující graf ilustruje několik zajímavých úrovní.

Futures kávy Arabica, první měsíc průběžně

Zdroj: Saxo Bank

Palladium: trhu se daří

Pokračující oživení palladia dosáhlo tento týden dalšího milníku na 1 800 USD/unci. Nadále využívá podpory ze silné kombinace velmi těsných fundamentálních ukazatelů a silného býčího trhu. Trh se od počátku srpna pohybuje směrem vzhůru a nachází se mezi 1 725 a 1 820 USD/unci.

Futures Palladium, první měsíc

Zdroj: Saxo Bank

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.