Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Akciové trhy v Evropě i za oceánem ztrácí

Investice 24.02.2017 | 17:09 0 Komentářů

Evropské akciové v posledním obchodovacím dni tohoto týdne ztrácí, když index Stoxx Europe 600 oslabuje o 1 %. Nejhůře se daří německému indexu DAX a francouzskému CAC40, které odevzdávají 1,5 a 1 %. Investoři zřejmě usoudili, že evropské akcie ve svém růstu, kdy vystoupaly na 14měsíční maximu, zašly příliš daleko. Náladě trhů nepřidaly ani dnes oznámené slabé výsledky BASF a VIVENDI, které poslaly jejich akcie o 3 a 4 % dolů.

Ze sektorů dnes nejvíce ztrácí dřívější hrdinové těžební společnosti a banky, jejichž akcie oslabují o 1,5 %. Mírně se dnes daří pouze telekomunikacím a utilitám, které přidávají do 0,2 %.

Americké akciové trhy se v začátku obchodování vydaly stejným směrem jako evropští kolegové a všechny tři hlavní indexy ztrácí do 0,3 %. Energetické společnosti a finanční instituce trpí nejvíce s propady o 1,1 a 0,5 %. Stejně jako v Evropě se nejlépe daří Utilitám a telekomunikacím. Otázkou je jak trhy ovlivní dnešní projev amerického prezidenta.

Na pražské burze dnes negativnímu tlaku odolávala pouze Fortuna, jejích akcie zřejmě ještě profitovaly z dozvuků včera oznámené významné akvizice v jihovýchodní Evropě, a její akcie přidávají 1,8 %. K ziskům se dnes přidal ještě Pegas s 0,4 % a Unipetrol s 0,2 %. Jinak se to na pražském parketu dnes výrazně červenalo a index PX ztratil 1,3 %. Nejhůře dnes dopadly banky. Erste ztratila hrozivých 3,2 %, Komerční banka 1,1 % a Moneta 0,6 %. Nedařilo se ani rakouské pojišťovnické skupině VIG, jejichž akcie se propadly 0,6 %. Po včerejších ziscích oslabovaly i akcie ČEZ, který ztratil 1,1 %.

RICHARD MIŘÁTSKÝ
Akciový analytik
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.