Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Akciové trhy se začínají opět obávat rostoucích dluhopisových výnosů

Investice 15.05.2018 | 17:11 0 Komentářů

Evropskému indexu Stoxx 600 se podařilo v průběhu dne vymazat ranní ztráty a ten tak zamířil k ziskům okolo 0,3 %. Nicméně poté začal opět padat a několik desítek minut před závěrečným gongem ztrácí zhruba jednu desetinu procenta.

V plusu se drží energetické tituly, které těží z vývoje cen ropy a přidávají více jak 0,8 %. Na hraně zisků a ztrát se pohybují finanční domy a utility. Naopak nejhlubšími ztrátami procházejí telekomunikace (-2,4 %), kde se na tomto vývoji nejvíce podílejí akcie britského Vodafone, které klesají o zhruba čtyři procenta v reakci na zveřejněné výsledky hospodaření.

Americký akciový trh nezahájil úterní seanci dobře, když index S&P 500 ztrácí téměř 0,7 %. S výjimkou finančních titulů, které rostou o dvě desetiny procenta, se nedaří žádnému sektoru. Na scénu se opětovně vracejí rostoucí výnosy státních dluhopisů, když 10letý výnos vystoupal k 3,05 %, což je nejvýše za poslední čtyři roky. Tomuto vývoji přispěly i zveřejněné maloobchodní tržby, jejichž březnová čísla byla revidována nahoru a i přesto údaje za duben vesměs naplnily očekávání trhu.

Pražský parket uzavřel dnešní obchodování se ziskem 0,2 %. Nejvíce se dařilo akciím Komerční banky, které si polepšily o 1,2 %, naopak Erste či Moneta spadly o 0,5 %, respektive 0,8 %. V zisku uzavřely i akcie největší emise, ČEZ, které se díky 0,8% ziskům vyhouply na druhé místo. Stupeň vítězů doplňují akcie Philip Morris ČR (+0,5 %). Naproti tomu největším propadlíkem byly akcie CME (-2,5 %), kterým nesvědčí posilující dolar, a Kofoly (-1,0 %), kde zklamáním byly výsledky za první kvartál letošního roku.

MIROSLAV FRAYER
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.