Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Akciové investory dnešek vůbec nepotěšil

Investice 29.05.2018 | 18:23 0 Komentářů

Evropské akciové trhy zasáhly mohutné výprodeje. Nárůst rizikové averze mezi investory je spojen se situací v Itálii ohledně sestavování nové vlády. Situace může vyústit ve vyhlášení předčasných voleb. Opětovně se hromadí obavy z možného odchodu Itálie z eurozóny, popřípadě odpisu části vysokého dluhu.

Index Stoxx 600 tak v odpoledních hodinách klesá o 1,2 %, když mezi největšími propadlíky jsou finanční tituly se ztrátami 2,5 %. Mezi nimi jsou i pochopitelně akcie italské Unicredit, které přicházejí o 4,5 %. Nepomohlo jim ani dnešní interview jejího šéfa pro agenturu Bloomberg, který poukazoval na relativně lepší stav italského bankovního sektoru i ekonomiky ve srovnání se situací v letech 2011 a 2012, kdy výnosy italských dluhopisů vystoupaly k 7 %.

V červeném zahájil po včerejší přestávce i americký akciový trh. Index S&P 500 na úvod úterní seance ztrácí zhruba půl procenta. S výjimkou maloobchodních řetězců se v mínusu nacházejí všechny hlavní sektory. I zde chvost akciového pelotonu okupují akcie finančních institucí (-1,5 %). Zveřejněná spotřebitelská důvěra naplnila očekávání trhu.

Dnes se pražskému parketu výprodeje již nevyhnuly. Ztratil výrazných 1,4 %, když se o tento vývoj postaraly především oba dva rakouské finanční domy. Erste Group přišla o 4,8 %, pojišťovna VIG o 2,1 %. Velkou měrou se na tomto pádu ale podílely i akcie Komerční banky, jejíž tržní kapitalizace dnes klesla o 1,7 %.

V plusu se udrželi výrobci alkoholických i nealkoholických nápojů, Stock Spirits a Kofola, kteří si připsali shodně 0,3 %. Trio plusových titulů a nejvyšší stupeň vítězů obsadil ČEZ s 0,5% ziskem. Obchodní aktivita byla lehce nadprůměrná, když v hlavní části obchodování byly akcie nakoupeny či prodány za 600 mil. CZK.

Miroslav Frayer
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.