Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Air Bank v Praze testuje první čistě bezkontaktní bankomat na světě

Banky Air Bank 14.02.2017 | 13:16 0 Komentářů

Air Bank ve spolupráci s Diebold Nixdorf veřejně testuje vůbec první čistě bezkontaktní bankomat. Stojí v obchodním centru v pražských Štěrboholech a oproti klasickému bankomatu se liší hlavně tím, že nemá zdířku pro vložení karty ani tradiční klávesnici pro zadání PINu. Je také dvakrát rychlejší. Podle společnosti Diebold Nixdorf zatím jinde na světě žádný takový bankomat nestojí. 

„Češi patří mezi rekordmany bezkontaktního placení. Vybírat peníze stejně rychle a pohodlně ale nemohli až do loňska, kdy jsme na všech našich bankomatech začali nabízet bezkontaktní výběry. Nový typ čistě bezkontaktního bankomatu ukazuje, kam by se trend výběrů z bankomatů mohl ubírat dál, proto jsme si ho chtěli zatím alespoň vyzkoušet,“ říká Jaromír Vostrý, produktový manažer Air Bank pro platební karty.

Na rozdíl od ostatních bankomatů Air Bank, které mají kromě bezkontaktní čtečky i klasickou zdířku pro vložení karty, je testovaný typ bankomatu CS 2020 pouze bezkontaktní. Lidé z něj tak mohou vybírat peníze jen přiložením bezkontaktní karty nebo nálepky ke čtečce. Do budoucna plánuje Air Bank na svých bankomatech umožnit výběry peněz i s chytrými telefony vybavenými technologií NFC.

Testovaný bankomat nemá ani klasickou klávesnici pro zadání PINu. PIN se místo toho zadává přímo na zašifrovaném dotykovém displeji. Spolu s bezkontaktní čtečkou tak nový bankomat omezuje riziko zadržení karty a okopírování PINu někým nepovolaným. Testovaný bankomat je také přibližně dvakrát rychlejší než současné modely a celý výběr zvládne zpracovat do 14 vteřin. Počítá také s tím, že lidé sledují změny zůstatků přes mobilní aplikaci nebo SMS zprávy, a nemá tiskárnu pro tisk stvrzenek.

„Bankomat CS 2020 v sobě spojuje současné potřeby klientů bank s vizí toho, jak se budou peníze vybírat v budoucnu. Kromě bezkontaktních výběrů je připraven i na výběry bez jakéhokoliv použití karty. Pokud se pro to některá banka rozhodne, může jejich prostřednictvím umožnit klientům výběr jen s pomocí QR kódů a chytrých mobilních telefonů,“ říká František Lukačovský ze společnosti Diebold Nixdorf.

Air Bank o využití QR kódů pro výběry zatím neuvažuje. Stejně tak nový bankomat CS 2020 zatím neplánuje testovat na více než dvou nebo třech místech. V rozšiřování sítě bankomatů vybavených současně bezkontaktní čtečkou i zdířkou pro vkládání karet ale plánuje pokračovat dál. V současné době jich má po republice 160 a do konce roku 2018 plánuje svou síť rozšířit až na přibližně 350 bankomatů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.