Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

ACCA: Podnikatelská důvěra ve východní Evropě byla obnovena, ale nedostatečná likvidita ohrožuje investice

Investice 18.11.2014 | 14:15 0 Komentářů

V celosvětovém měřítku se propadla jak důvěra v reálnou ekonomiku, tak poklesly investiční výdaje. (Tisková zpráva: ACCA)

Aktuální výsledky největšího pravidelného průzkumu o stavu globálních ekonomických podmínek (GECS) naznačují, že region střední a východní Evropy i globální ekonomika podle všeho vstupují do období nebezpečné nejistoty. Zjištění za třetí čtvrtletí letošního roku navíc poukazují na neutěšené vyhlídky pro obchodování ve střední a východní Evropě.

Z průzkumu, který společně organizují ACCA (Asociace certifikovaných účetních) a IMA (the Institute of Management Accountants), dále vyplývá, že se za třetí čtvrtletí zhoršil makroekonomický výhled regionu střední a východní Evropy. 58 % respondentů (na rozdíl od 54 % v minulém čtvrtletí) si nyní myslí, že se podmínky zhoršují, zatímco pouze 37 % očekává oživení (na rozdíl od 44 % ve druhém čtvrtletí).

Podle GECS se ve střední Evropě za uplynulé čtvrtletí také ztížil přístup k růstovému kapitálu a cashflow spadl na rekordně nízkou úroveň, kvůli čemuž došlo k dramatickému omezení budování kapacit a příležitostí k neorganickému růstu. Na druhou stranu lze pozorovat návrat konvenčních obchodních příležitostí a zmírnění nestálosti směnného kurzu, což pozitivně pozměnilo neradostnou makroekonomiku regionu a prolomilo rok trvající trend.

„V praxi zůstávají podmínky pro podnikání v našem regionu náročné, ale je nutno říci, že respondenti také vidí jiskřičky naděje, o čemž svědčí zvýšení podnikatelské důvěry o 5 procentních bodů ve srovnání s minulým čtvrtletím,“ uvedla Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

Globální zjištění

V celosvětovém měřítku GECS zjistila, že jak důvěra v reálnou ekonomiku, tak investiční výdaje zaznamenaly výrazný propad. ACCA a IMA přitom varují, že pouze přetrvávající síla finančního sektoru a některých rozvíjejících se trhů pomáhá udržovat iluzi ekonomického zotavování.

Obě organizace dále upozornily na několik znepokojivých trendů: klesající globální podnikatelská důvěra již druhé čtvrtletí za sebou, zvyšující se spoléhání na státní výdaje, strach z deflace na rozvinutých trzích a prudký pokles investičních výdajů téměř po celém světě.

„Je zcela jasné, že oživení finančního sektoru zkreslilo skutečný stav reálné ekonomiky, která i přes největší dostupnost růstového kapitálu od začátku globální krize trpí nedostatkem opravdových podnikatelských příležitostí, a tudíž i utlumením investic po celém světě. Mnoho rozvíjejících se ekonomik, jejichž kontinuita růstu a finanční stabilita závisí na vývozu pohonných hmot a nerostných surovin, bylo také vystaveno těžké zkoušce kvůli poklesu poptávky po ropě a dalších komoditách,“ dodal Manos Schizas, ekonomický analytik ACCA.

Zpráva GESC Q3 přichází po období, ve kterém v médiích dominovala vzájemně nesouvisející témata jako ukrajinská krize, epidemie eboly v západní Africe a vzestup Islámského státu. Dopad těchto událostí na ekonomickou důvěru nastoluje závažné otázky o možných reakcích globální ekonomiky na vážně destabilizující globální události.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.