Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

16 % ZÁKLADNÍHO KAPITÁLU V ČESKÝCH FIRMÁCH POCHÁZÍ Z DAŇOVÝCH RÁJŮ

Do základního kapitálu českých firem podnikatelé investovali 2,65 bilionů korun, z toho více než 16 % pochází z daňových rájů. Podíl kapitálu z daňových rájů meziročně vzrostl o 7,4 % na 430,3 miliard korun. Majitelé firem se sídlem v daňovém ráji přitom ovládají jen 3,2 % (13 247) českých společností. Informace dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Majitelé firem se sídlem v daňovém ráji kontrolují jen 3,2 % českých firem, nicméně jejich podíl na celkovém základním kapitálu představuje 16 %. „Z našich statistik je zřejmé, že zahraniční vlastníci disponují značným kapitálem, který investují koncentrovaně a sofistikovaně do firem a projektů, které přinášejí vyšší míru zhodnocení za relativně nízkého rizika. Snaha koncentrovat kapitál do několika málo firem a oblastí, společně se zapojením země jako Nizozemí do struktury společnosti, je projevem dobrého postavení investorů, kteří mohou těžit benefity z daňové optimalizace a stabilního podnikatelského zázemí,“ komentuje statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že z celkového kapitálu upsaného z daňových rájů připadá 90,1 % na on-shore, 6,7 % USA a 3,2 % na off-shore destinace, zatímco z pohledu počtu společností s vlastníkem z daňového ráje 59,6 % připadá na on-shore, 22,3 % USA a 18 % na off-shore destinace.

clipboard0631

Mezi zahraničními vlastníky z daňových rájů s výraznou převahou dominuje nizozemský kapitál (53,9 %), s odstupem následuje lucemburský (18,7 %) a kyperský (15, 0 %).

Kapitál v českých firmách původem z daňových rájů

clipboard0632

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.