CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

11. 09. 2012

1 komentář

Subjekty:

S finančními institucemi jednají muži, ale „domácí kasu“ drží ženy

 


 

Nižší jistotu mají muži jen v jedné oblasti, a to v přehledu o běžných cenách potravin (viz graf 1). „Výzkum tak potvrdil tradiční rozložení mužů a žen v partnerském soužití, žádná velká emancipační revoluce v Česku neproběhla. Zatímco muži řeší takzvané velké finance, ženy se starají o běžný chod domácnosti,“ dodává k výsledkům Lada Kičmerová, ředitelka marketingu a PR Partners.

Graf 1:
partners-gramotnost-01

Zdroj: MindBridge pro Partners, srpen 2012

Jednání s finančními institucemi mají v partnerském vztahu na starost muži, respektive to tvrdí 54 % z nich a dále jim tuto vlastnost připisuje 16 % žen. Zatímco sebe jako jednající s finančními institucemi označila zhruba třetina žen (36 %) a tuto roli jim připsalo 6 % mužů.

Graf 2: Otázka: Kdo u vás v domácnosti obvykle jedná s finančními institucemi?

REKLAMA

partners-gramotnost-02

Zdroj: MindBridge pro Partners, srpen 2012

Domácí kasu drží ženy

I přesto, že muži jednají s finančními institucemi a jsou si jistější ve vztahu k financím a v oblasti finančního rozhodování, jsou to právě ženy, které drží v rukou běžný denní chod domácnosti, tedy tzv. domácí kasu.

Na to, kdo se více stará o běžný chod domácnosti z hlediska financí, existují poměrně rozdílné názory podle toho, kdo na otázku odpovídá, zda muž, nebo žena,“ dodává Lada Kičmerová. Z těch, kteří vykonávají „úřad domácího ministra financí“, je jak u mužů, tak i u žen zhruba polovina přesvědčena, že by jejich partner či partnerka tento úkol zvládal(a) stejně dobře jako oni sami. Druhá polovina se na svěření tohoto úkolu partnerovi či partnerce dívá daleko kritičtěji a nepředpokládá, že by to zvládali lépe. Sebekritické hodnocení a přesvědčení, že by to partner nebo partnerka zvládali lépe, se v této skupině respondentů téměř nevyskytuje.

REKLAMA

Zajímavé je, že mezi těmi, kteří se o chod domácnosti nestarají, jsou kritické postoje k partnerce či partnerovi častější,“ uvádí ředitelka marketingu a PR Partners. „Téměř pětina žen a 17 % mužů jsou přesvědčeni, že by tento úkol zvládali lépe než jejich partner či partnerka. Lze tedy jen spekulovat, zda by tomu ve skutečnosti opravdu tak bylo.“ Tři čtvrtiny (72 % mužů, 75 % žen), kteří se o chod domácnosti z finančního hlediska nestarají, si myslí, že by na tom byli stejně jako jejich protějšek. 11 % mužů a 6 % žen pak sebekriticky tvrdí, že by sami tento úkol zvládali hůře než jejich partner či partnerka.

Výdělek partnera či partnerky není tajemstvím

73 % mužů a 72 % žen uvádí, že vědí docela přesně, kolik vydělává jejich partner nebo partnerka. Pro Čechy tedy není tajemstvím, kolik měsíčně vydělávají jejich protějšky. Jen velice malé procento žen i mužů tento údaj tají.

Graf 3: Otázka: Víte, kolik vydělává měsíčně váš/vaše manžel/manželka, partner/partnerka?

partners-gramotnost-03

REKLAMA

Zdroj: MindBridge pro Partners, srpen 2012

Češi jsou spíše opatrnými investory

Češi se o svých financích radí s odborníky, s nějakým finančním poradcem jednalo 82 % oslovených. Nejčastěji by se lidé uchylovali ke kontaktování finančního poradce už při investici od 50 do 150 tisíc korun (36 %). Více než desetina (12 %) by se radila už při investici do 50 tisíc korun, naopak desetina by k takové konzultaci přistoupila až při investici nad 1 milion korun. 14 % by se s finančním poradcem neradilo při žádné investici.

Graf 4: Otázka: Jednal(a) jste již někdy s finančním poradcem?

partners-gramotnost-04

Zdroj: MindBridge pro Partners, srpen 2012

S finančním poradcem jsme nejčastěji připraveni konzultovat témata investice na kapitálovém trhu (51 %), hypotéky (49 %) a spoření na důchod (33 %), resp. konsolidace úvěrů (31 %). Lidé ve věku 25 až 30 let pak vykazují významně vyšší ochotu ke konzultacím na téma hypotéka, resp. stavební spoření, než je tomu u vyšších věkových kategorií.

Informace o výzkumu

Výzkum byl realizován společností MindBridge v srpnu 2012 na vzorku dospělé populace ve věku 25 až 60 let (dle regionu, velikosti místa bydliště, pohlaví, věku a vzdělání). Velikost základního souboru byla 1000 respondentů. Výzkum byl realizován metodou on-line dotazování.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční gramotnost Čechů. Jak jsme na tom?

Rekordní inflace, zdražování ve všech sférách každodenního života Čechů, výkyvy na trzích nebo pokračující konflikt na Ukrajině. To jsou aktuální okolnosti, které výrazně ovlivňují stav českých peněženek. Řada Čechů tak řeší dilema, zda utrácet nebo úspory držet a případně v jakých finančních nástrojích. Jak jsou na tom […]

Text: Filip Kučera

01. 11. 2022

Češi ve finanční gramotnosti zaostávají. Peníze drží zbytečně na účtech

Foto: Pixabay.cz   Pro zvládání krizových situací, včetně pandemie, je klíčová i finanční gramotnost. Jak jsou na tom podle vás Češi? Podle lednového měření se ČR pohybuje v mezinárodním srovnání v průměru. Ministerstvo financí (MF) provedlo v lednu 2020 měření finanční gramotnosti dospělé populace v ČR. To navazuje na […]

Text: Daniel Mareš

30. 03. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Podvedená klientka AWD

    11 září, 2012

    že se stále tolik z nás radí o svých financích s finančními poradci alias finačními podvodníky. Ti mají bohužel stále dost prostoru k podvádění a okrádání, zvláště když se jedná o tzv. spoření na důchod.

    Odpovědět