Makro

Chaos a ztráta objektivity. To jsou dnešní ekonomická média

Studovat, číst, nasávat informace, ale stále si držet nadhled a zdravý rozum. To je dnes pro investory možná důležitější, ale zároveň složitější, než kdy jindy. Informace se na nás valí ze všech stran, člověk neví, čemu má věřit a všichni kolem se snaží prosazovat svou pravdu. Je ale vůbec možné dnes najít objektivní informace?

Lokální měny: zajímavá alternativa a lék na měnové války?

Makro Daniel Kuchta 17.04.2012 | 17:49 1 Komentář

Krize, dluhy měnové války, to všechno dnes vede lidi k různým novým řešením, jak se vypořádat se vzniklou situací. Jedním z mnoha návrhů je také změna měnového systému. V globálním měřítku, které navrhují někteří ekonomové, jde spíše o utopii, ale v lokálním měřítku jde o poměrně dobře fungující záležitost.

Kdo zachrání českou ekonomiku?

Vláda šetří. Měla by ale také snížit daně. Jinak se česká ekonomika nerozhýbe. A kdo jí může pomoci? Nikoli jen „ti nahoře“, ale každý z nás.

Volný trh, nebo monopol států?

Monopol je forma nedokonalé konkurence, kdy je nabídka omezena na jednu firmu, resp. subjekt. Přes patrné úsilí různých regulačních a antimonopolních úřadů po celém světě je patrné, že monopoly jsou nedílnou součástí ekonomiky a v poslední době stále častěji také nástrojem moci a manipulace ze strany států.

Řecko stále drží banky v nejistotě

Už je to obehraná písnička. Nejprve se několik dnů spekuluje o tom, jak bude vypadat dohoda Řecka s dlužníky, pak je na řadě několik zaručených posledních termínů, a když to na několikátý pokus vyjde, jsou všichni spokojeni. Pak se objeví další problém a koloběh se opakuje. A tak je to i dnes, kdy je smlouva s dlužníky sice na světě, ale problémy pro banky nadále zůstávají. Oči se upírají na ISDA.

Krátká historie řeckých bankrotů: Začaly už 377 let před naším letopočtem

Řekové v moderní historii, čili za posledních 200 let, zbankrotovali pětkrát. Avšak už předtím krajina často nesplácela závazky. Už v roce 377 před naším letopočtem si 13 městských států půjčilo z fondů delfského chrámu, avšak většina dlužníků prostředky nevrátila a chrám si musel odepsat 80% z jistiny. Šlo vůbec o první bankrot státu v historii – Řekové mají prvenství.

Nejnovější komentáře
Kam investovat?
Ratingové agentury zkazily kopírky

O ratingu a agenturách vydávajících hodnocení se dnes píše hodně, i když samotné agentury z této publicity největší radost určitě nemají. Ve druhé části článku o historii ratingu si řekneme něco o tom, jak dali regulátoři agenturám prakticky neomezenou moc a že za dnešní poměrně špatný model, kdy si rating platí hodnocená instituce, mohou z velké části kopírky.

Vzestup a pád ratingových agentur I

O ratingu a agenturách vydávajících hodnocení se dnes píše hodně, i když samotné agentury z této publicity největší radost určitě nemají. Málokdo ale ví o tom, že původ ratingu je v Evropě a za jeho vznikem v USA stojí bojovník proti otrokářství. V první části článku o historii ratingu si povíme něco o jeho počátcích, i o tom, jak se zformovala velká trojka ratingových agentur a jak se do jejich vývoje začala promítat rostoucí regulace na ...

Krize krok za krokem

O ekonomické krizi, která se světem prohnala v roce 2008 a změnila doposud známou realitu, bylo a ještě bude napsáno mnoho. O příčinách jejího vzniku se vedly a stále občas vedou bouřlivé polemiky. Někteří lidé viní nenažrané banky a manažery, jiní vidí příčiny ve státních zásazích do trhu. Kde je skutečná pravda ví málokdo. Otázkou rovněž je, zda se k pravdě chceme dobrat, a zda se nám to vůbec podaří. Nebo debata o příčinách krize ...

Temný výhled do zářivé budoucnosti

Před ekonomickou krizí věděli o ratingových agenturách v podstatě pouze ekonomové. Po roce 2008 se tyto společnosti dostaly do podvědomí i běžných lidí. Nedá se však říci, že by se z toho mohly radovat. Enormně se zvýšil počet článků, zvláště těch, které o agenturách nehovořily příliš pozitivně. Hodně lidí je tak začalo označovat za viníky krize. Vždyť přeci dávaly vysoké známky cenným papírům, které takovou hodnotu neměly. Rovněž ...