Makro

Eurobondy rozdělí Evropu

Makro Daniel Kuchta 25.05.2012 | 07:39 0 Komentářů

Evropské hlavy se neumějí dohodnout na tom, jestli vydají společné evropské dluhopisy, nebo ne. Hlavním argumentem zastánců eurobondů je záchrana eurozóny. Zvláštní je, že hlavním cílem odpůrců je také záchrana eurozóny. Vydat je, nebo nevydat?

Řecko je na odchodu z eurozóny. No a co?

Makro Daniel Kuchta 16.05.2012 | 11:14 4 komentáře

Řecko čekají další volby a je stále více pravděpodobně, že lidé dají spíše na sliby populistických levicových stran, než na potřebu úspor a splácení dluhů normální cestou. Analytici vyjadřují své obavy, ratingové agentury se snaží opět zviditelňovat a ECB chystá další peníze na záchranu eura. Je to skutečně tak špatné?

Chaos a ztráta objektivity. To jsou dnešní ekonomická média

Studovat, číst, nasávat informace, ale stále si držet nadhled a zdravý rozum. To je dnes pro investory možná důležitější, ale zároveň složitější, než kdy jindy. Informace se na nás valí ze všech stran, člověk neví, čemu má věřit a všichni kolem se snaží prosazovat svou pravdu. Je ale vůbec možné dnes najít objektivní informace?

Lokální měny: zajímavá alternativa a lék na měnové války?

Makro Daniel Kuchta 17.04.2012 | 17:49 1 Komentář

Krize, dluhy měnové války, to všechno dnes vede lidi k různým novým řešením, jak se vypořádat se vzniklou situací. Jedním z mnoha návrhů je také změna měnového systému. V globálním měřítku, které navrhují někteří ekonomové, jde spíše o utopii, ale v lokálním měřítku jde o poměrně dobře fungující záležitost.

Kdo zachrání českou ekonomiku?

Vláda šetří. Měla by ale také snížit daně. Jinak se česká ekonomika nerozhýbe. A kdo jí může pomoci? Nikoli jen „ti nahoře“, ale každý z nás.

Volný trh, nebo monopol států?

Monopol je forma nedokonalé konkurence, kdy je nabídka omezena na jednu firmu, resp. subjekt. Přes patrné úsilí různých regulačních a antimonopolních úřadů po celém světě je patrné, že monopoly jsou nedílnou součástí ekonomiky a v poslední době stále častěji také nástrojem moci a manipulace ze strany států.

Kam investovat?
Nejnovější komentáře

Řecko stále drží banky v nejistotě

Už je to obehraná písnička. Nejprve se několik dnů spekuluje o tom, jak bude vypadat dohoda Řecka s dlužníky, pak je na řadě několik zaručených posledních termínů, a když to na několikátý pokus vyjde, jsou všichni spokojeni. Pak se objeví další problém a koloběh se opakuje. A tak je to i dnes, kdy je smlouva s dlužníky sice na světě, ale problémy pro banky nadále zůstávají. Oči se upírají na ISDA.

Krátká historie řeckých bankrotů: Začaly už 377 let před naším letopočtem

Řekové v moderní historii, čili za posledních 200 let, zbankrotovali pětkrát. Avšak už předtím krajina často nesplácela závazky. Už v roce 377 před naším letopočtem si 13 městských států půjčilo z fondů delfského chrámu, avšak většina dlužníků prostředky nevrátila a chrám si musel odepsat 80% z jistiny. Šlo vůbec o první bankrot státu v historii – Řekové mají prvenství.

Ratingové agentury zkazily kopírky

O ratingu a agenturách vydávajících hodnocení se dnes píše hodně, i když samotné agentury z této publicity největší radost určitě nemají. Ve druhé části článku o historii ratingu si řekneme něco o tom, jak dali regulátoři agenturám prakticky neomezenou moc a že za dnešní poměrně špatný model, kdy si rating platí hodnocená instituce, mohou z velké části kopírky.

Vzestup a pád ratingových agentur I

O ratingu a agenturách vydávajících hodnocení se dnes píše hodně, i když samotné agentury z této publicity největší radost určitě nemají. Málokdo ale ví o tom, že původ ratingu je v Evropě a za jeho vznikem v USA stojí bojovník proti otrokářství. V první části článku o historii ratingu si povíme něco o jeho počátcích, i o tom, jak se zformovala velká trojka ratingových agentur a jak se do jejich vývoje začala promítat rostoucí regulace na ...