CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

07. 06. 2016

0 komentářů

Průmyslová výroba v dubnu zaznamenala vyšší růst, než se čekalo

 


 

Výsledky za duben byly očekávány s napětím poté, co březen přinesl zklamání jak co se týče průmyslových objednávek, tak celkového výkonu exportů. Solidní výsledky za duben tak naznačují, že slabší aktivita v březnu byla skutečně ovlivněna načasování letošních velikonočních svátků, jež se v průmyslu projevily jak ve slabším tempu výroby, tak objednávek a exportů.

Tuzemský průmysl zaznamenal v dubnu růst nových exportních objednávek a 17,4 %, což je nejsilnější meziroční růst od června 2014. Tuzemské zakázky pak vzrostly o více než 5 % a jde o jejich první meziroční nárůst od loňského listopadu.

Právě růst nových zakázek je alfou a omegou pro další vývoj aktivity v tuzemském průmyslu a dubnová data v tomto ohledu přinášejí příznivou zprávu.

Nicméně, je potřeba, aby byl dubnový růst objednávek potvrzen dobrými výsledky i v dalších měsících. Pro připomenutí: zklamání ohledně situace v tuzemském zpracovatelském průmyslu nedávno zveřejněný květnový průzkum PMI. Ten hlásí jak slabé tempo růstu jak výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu (nejslabší tempo od července 2013), tak slabý růst nových objednávek, včetně těch exportních. V letošním roce zatím přicházely smíšené signály i ohledně aktivity v průmyslu na globální úrovni, ať již vezmeme průmysl v eurozóně, USA, Japonsku anebo Číně. Dubnový růst objednávek v českém průmyslu je proto vynikající zprávou, ale znovu opakuji: je potřeba, aby se dobrý růst zopakoval i v následujících měsících.

Pohled na statistiku zahraničního obchodu a konkrétně na růst exportů (v dubnu činil meziročně 4,3 %) pak ukazuje nadprůměrný růst vývozů do eurozóny (meziročně o 6,7 %) a Evropské unie jako celku (6,5 %). Prudký propad i nadále hlásí vývozy do Ruska, což je dáno jak tamní hospodářskou situací, tak obchodními sankcemi, a letos zatím ani v jednom měsíci nevzrostly vývozy do Číny

REKLAMA

Obdobně jako oživení průmyslové výroby na globální úrovni, tak také oživení obratu mezinárodního obchodu by bylo pro českou ekonomiku a v prvé řadě pak pro průmysl velmi žádoucí. V tomto ohledu nezbývá než doufat ve zlepšení situace ve druhé polovině letošního roku.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *