CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

06. 11. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Pamětní stříbrná mince k výročí 100 let Obecního domu v Praze

 


 

Na líci pamětní dvousetkoruny je vyobrazení „Věrnosti“ z výzdoby Primátorského sálu Obecního domu. Na rubové straně mince je zachyceno průčelí budovy. Podobu mince navrhla akademická sochařka Majka Wichnerová.

Česká národní banka vydává do oběhu celkem 21 300 kusů mince, z toho 13 600 kusů ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 7 700 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince není její prodejní cenou, ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH.

Obecní dům byl slavnostně otevřen veřejnosti v roce 1912 a je považován za jednu z nejlepších staveb pražské secese. Za připomenutí stojí nejenom umělecký význam této stavby, ale i její role v dějinách českého národa. Právě v Obecním domě byl v roce 1918 založen Národní výbor československý a 28. října téhož roku zde byly položeny základy samostatného Československa.

Mince k výročí 100 let od otevření Obecního domu je poslední stříbrnou mincí, kterou v tomto roce vydává Česká národní banka. První pamětní stříbrnou mincí příštího roku bude 6. února 2013 dvousetkoruna k výročí 20 let od vzniku České národní banky a české měny, jejíž podobu poprvé v historii vybrala veřejnost v internetovém hlasování.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Je čas vytáhnout peníze z repofondu?

Conseq Investment Management se rozhodl přinést na trh Repofond, peněžní trh s výnosem vázaným na úrokovou sazbu České národní banky (ČNB). Využití našel jak v rodinách, firmách, vesnicích, tak i u investorů, kteří hledali výhodnější podmínky pro uložení kapitálu, než na spořícím účtu. Je ale dnům repofondu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *