CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

07. 09. 2015

0 komentářů

Nejdřív leteckou společnost, teď pivovar. Čína je na nákupech v ČR

 


 

Většinový 70% podíl drží skupina CEFC v nově vzniklé firmě LAPASAN. Ta se stává 79,4 % vlastníkem akcií pivovarnické skupiny Lobkowicz. Zbylých 20% vlastní společnost J&T Private Equity Group a 10 % pak generální ředitel a spolumajitel Pivovarů Lobkowicz Zdeněk Radil.

Nejenom pivovar se stal zájmem čínského investora. Skupina CEFC podepsala i dohodu o koupi 49,92% podílu české letecké společnosti Travel Service, která drží i 34 % podíl v Českých aeroliniích.

Poslední dohodou o které zatím nejsou známy podrobnosti je uzavření strategického partnerství s firmou Médea Group a vydavatelstvím Empresa Media. Ta je vlastníkem TV Barrandov. „CEFC je mimořádně silným finančním a strategickým partnerem a partnerství s ním umožní další rozvoj naší mediální skupiny,“ řekl k transakci předseda představenstva společností Barrandov Televizní Studio, Empresa Media a Médea Group Jaromír Soukup.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uzavřené dohody vítají. „Potřebujeme, aby zahraniční investice, které tady jsou, byly z mnoha různých zemí, protože nikdy úplně bezpečně nevíme, co se v té které zemi stane, a pak třeba by ty investice mohly vyschnout,“ řekl novinářům Mládek. „V 90. letech byla ČR oknem do Evropy pro japonské firmy, v letech nultých to bylo pro korejské firmy, nebo stále ještě je, a teď je prostor pro čínské firmy,“ poznamenal. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že investicím mohlo napomoci i to, že Zeman má čínského poradce ze společnosti CEFC.

Čínská CEFC investuje v Česku, jako kdyby vyrazila na víkendový nákup do obchodního centra. Vzhledem k tomu, že nejde o investice na zelené louce, tedy investice do nových výrobních kapacit, nebude jejich krátkodobý a střednědobý dopad na českou ekonomiku nijak patrný. Pokud se ovšem nerozhodne pro výrazné navýšení kapitálu svých nových akvizic v ČR,“ řekl analytik z poradenské firmy Deloitte David Marek. Investice CEFC a Bank of China jsou podle něj předzvěstí příchodu čínského kapitálu do ČR. Mnohé další čínské firmy mohou následovat, zejména do oblastí, jako jsou zpracovatelský průmysl a finanční sektor.
Zdroj : ČTK

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *