Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Zvyšování sazeb se odkládá. ČNB po dlouhé debatě nechala sazby beze změny

BankyInvestice 07.02.2019 | 13:45 0 Komentářů

Česká národní banka dnes ponechala úrokové sazby na stávající úrovni.  Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 1,75  %, diskontní sazba na 0,75 % a lombardní sazba na 2,75 %. Zajímavostí je, že vyhlášení rozhodnutí bylo o půl hodiny posunuto. Stalo se tak poprvé od listopadu 2012.

Zvyšování sazeb se tedy odkládá. Důvodem je podle odborníků pravděpodobně nejistota ohledně dopadů ekonomického vývoje v zahraničí, například kvůli posledním údajům o německé ekonomice nebo vyjednávání o brexitu.

Náročnost debaty odráží náročnost situace, ve které se nyní centrální bankéři nacházejí. Na jedné straně registrují nadále solidní stav české ekonomiky, zejména pak stále poměrně napjatý trh práce. Na straně druhé ovšem nemohou nevidět poměrně citelné zhoršování ekonomické situace v zahraničí. Evropská komise dnes dopoledne oznámila snížení svého odhadu letošního růstu německé ekonomiky z 1,8 na 1,1 procenta,“ doplnil Lukáš Kovanda, hlavní analytik Czech Fund.

Úrokové sazby podle expertů letos ČNB zvýší dvakrát. „Ve chvíli, kdy odezní hlavní nejistoty, plynoucí z vnějšího prostředí, bude ČNB v utahování měnové politiky pokračovat.Letos se podle našeho výhledu budou zvedat sazby hned dvakrát, a to v květnu a v srpnu. Pomůže k tomu inflace, která se letos udrží nad 2% cílem ČNB i slabší koruna, než jakou centrální banka předpokládá,“ uvedla Monika Junicke z Komerční banky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.