Středa 20. března. Svátek má Světlana.

Zvýšení DPH na 19 % je podle analytiků dobré

Zavedení základní sazby DPH na 19 procent místo plánovaných 17,5 procenta považují ekonomové za dobrý krok. Taková výše DPH totiž směřuje k žádoucímu přesunu zdanění z přímých na nepřímé daně a současné zlepšení stavu veřejných financí.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka by mohly v takovém případě spotřebitelské ceny stoupnout o 1,9 procenta a měsíční výdaje o 220 korun na osobu.

Podle Marka by ve srovnání s plánovanými 17,5 procenty DPH bez výjimek došlo ke zvýšní daňových příjmů o 25 miliard korun, inflace by byla vyšší o 0,7 procentního bodu a měsíční výdaje na osobu o 83 korun.

Sjednocení DPH na 19 procentech vidí jako nejčistší řešení hypotetické situace analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Ekonomický růst ukáže slabší a zároveň bude finanční krize vyžadovat krok ke snížení schodku veřejných financí.

"Je logické, že si takový krok najde řadu kritiků, nicméně v makroekonomickém kontextu by došlo k žádoucímu posunu směrem k nepřímým daním. Vyrovnání chronicky deficitních českých veřejných financí si ještě vyžádá nemalé úsilí, a pokud k tomu přispěje vyšší DPH, bude to určitě lepší cesta, než když budou zvyšovat daně z mezd nebo firemních zisků," uvedl David Marek.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.