Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Zvednou vám mateřskou. Kdy a jak? Projděte si přehled

Investice 18.05.2010 | 20:27 0 Komentářů

Podívejte se na nejčastější otázky a omyly kolem mateřské či rodičovské

Praha – Rodiny, které v letošním prvním pololetí dostávaly o pětinu nižší mateřskou oproti loňsku, získaly nárok na zpětný doplatek. „Nebude o něj potřeba žádat, přijde automaticky,“ řekl online deníku Aktuálně.cz mluvčí České správy sociálního zabezpečení Kamil Vařeka.
Definitivní zrušení škrtů v mateřské schválili poslanci v úterý. Správa sociálního zabezpečení ale podle Vařeky začne doplatky posílat až od října. Podle mluvčího totiž úřad potřebuje k úpravám programových aplikací standardně tříměsíční technologickou lhůtu. U „komplikovanějších úprav“ typu zvláštního doplatku může potřebovat i více času. Změnu je navíc nutné před spuštěním ostrého provozu řádně otestovat.
Poté, co poslanci postupně přehlasovali veto senátorů i prezidenta republiky, už zrušení škrtů nic nebrání. Novela začne být účinná prvního dne následujícího kalendářního měsíce po zveřejnění ve Sbírce zákonů, tedy pravděpodobně od 1. června nebo 1. července.#obj_5482
#grafika1Pozměňovací návrh, podle něhož mají nárok na zpětný doplatek i matky, pobírající od letošního ledna nižší mateřskou, prosadili poslanci KDU-ČSL. Zvýšení mateřské na loňskou úroveň podpořily i ČSSD, Strana zelených a KSČM, proti byly ODS a TOP 09.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.