Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Zpřesněná data s původním odhadem HDP moc nezahýbala

Makro 03.09.2013 | 11:30 0 Komentářů

Podle nejnovějších čísel statistického úřadu český HDP ve druhém čtvrtletí vzrostl o 0,6 % (q/q). V meziročním srovnání se propadl o 1,3 %, za celé první pololetí pak o 1,9 % (komentář ČSOB).

Ve srovnání se začátkem roku se na HDP negativně podepsala spotřeba domácností a vlády i investice. Naopak exportu se díky oživení poptávky v západní Evropě stále daří udržovat si solidní náskok před dovozem.

Meziroční obrázek, na nějž se obvykle stáčí pozornost, se vyvíjí trochu jinak. Díky nízkému srovnávacímu základu oproti loňskému druhému čtvrtletí spotřeba domácností po více než roce opět vzrostla. Zájem spotřebitelů se tentokrát soustředil na zboží dlouhodobé spotřeby. O trvalejším růstu spotřebitelského apetitu se ovšem zatím nedá hovořit.

Z čeho nelze mít zatím žádnou radost jsou investice. Padají meziročně o více než šest procent, přičemž negativně se vyvíjejí jak investice do aut, tak do strojního vybavení, budov i bytů.

Investiční aktivita zůstává v ČR i nadále utlumená s tím, jak firmy zůstávají s ohledem na křehký růst poptávky opatrné a investiční boom nepodporuje ani veřejný sektor, jak už napovídají zakázky i výsledky stavebnictví.

Nejnovější čísla potvrdila konec recese české ekonomiky, avšak počínající ekonomický růst se zatím opírá pouze o zahraniční poptávku. Domácí spotřebě a především investicím se ve druhém čtvrtletí příliš nevedlo. A zvláště u investic jsou nejnovější data zklamáním. O dalších směru naší ekonomiky tak bude i nadále rozhodovat především chuť zahraničních zákazníků nakupovat české výrobky.

Petr Dufek, Investiční výzkum, ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.