Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Zpomalení průmyslové aktivity není dobrou zprávou pro českou ekonomiku

Makro 01.10.2013 | 11:58 0 Komentářů

Je škoda, že PMI nenavázalo i v září na svůj růst z předchozích čtyř měsíců. Index se sice udržel nad hranicí 50 bodů, tedy nad úrovní, která odděluje pokles od růstu, zářijový pokles je ale nakonec o něco zřetelnější, než se očekávalo (komentář Saxo Bank).

Nadále tak tvrdím, že by se čeští politici měli zaměřit na ekonomické oživení, a to především v rámci mikroekonomiky. Podporou živnostníků a drobných podnikatelů může vláda pomoci vzniku nových pracovních míst, ulevit jim například administrativní zátěž a podpořit tím zaměstnanost. Za úvahu by určitě stála i legalizace švarcsystému. To se v konečném důsledku projeví i v oživení soukromé spotřeby, což pozitivně podpoří i ekonomický růst.

Index nákupních manažerů je vždy pro trhy důležitým ukazatelem, protože je tento průzkum předzvěstí toho, jaká budou celková data z ekonomiky za konkrétní období. Vzhledem k silně proexportně orientovanému českému hospodářství je v tuzemsku vždy podstatné, jaká je poptávka v Evropě, především pak v sousedním Německu. Od toho se pak samozřejmě odvíjí také vývoj nových exportních zakázek v českých podnicích.“

Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.