CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

07. 05. 2015

0 komentářů

Zotavení nepálské ekonomiky po zemětřesení

 


 

Zemi tak čekají další těžké časy. Infrastrukturní síť, která má zásadní význam pro ekonomickou prosperitu, je kompletně zničena a není téměř žádných pochyb o tom, že Nepál letos zasáhne hospodářská recese. Po zemětřesení je na tom ekonomika Nepálu téměř stejně špatně jako například ta v Zimbabwe.

Hlavní prioritou pro ekonomiku je udržet přístup země k zahraniční měně. Turismus tvoří sice oproti všeobecnému mínění pouze malou část HDP Nepálu (kolem 8,2 procent v roce 2013), je to ale stále druhý nejvýznamnější zdroj cizí měny, hned po příjmech Nepálců pracujících v zahraničí, kteří vydělané peníze posílají do vlasti. Aby vláda a soukromý sektor byly v nadcházejících měsících schopny vyplatit zahraniční věřitele a stabilizovat platební bilanci, je pro ně poskytnutí mezinárodní finanční pomoci v tuto chvíli stěžejní.

Největší výzvou pro Nepál nebude získat finanční pomoc, ale rozumně ji použít. Jako v mnoha méně rozvinutých zemích i zde korupce zasahuje do všech úrovní společnosti. Navzdory kontrolnímu mechanismu implementovanému mezinárodním společenstvím je pravděpodobné, že nejméně 10 až 20 procent celkové sumy finanční pomoci se ztratí kvůli podvodům a zpronevěře. Je to téměř nevyhnutelné.

Postavit po této tragické události ekonomiku zpátky na nohy nebude jednoduchý úkol. Následující doporučení, která zafungovala v ostatních zemích, by však mohla pomoci i v Nepálu:

  • Přehodnocení monetární politiky ve smyslu posílení hospodářských vztahů s Čínou. Nepálská rupie je navázána na indickou rupii, která během minulých měsíců v důsledku devalvace silně poškodila nepálskou ekonomiku. Vhodnější by bylo navázat nepálskou rupii na měnový koš zahrnující čínský juan.
  • Prosazení Rooseveltova infrastrukturního plánu financovaného a kontrolovaného mezinárodním společenstvím.
  • Rozvoj hydroenergetického sektoru, ve kterém dosud hraje klíčovou roli Čína. To zahrnuje investice do vzdělávání k vybudování místní odbornosti a rozvoji podnikatelského prostředí.

Přestože zotavení z krize bude trvat nejméně jednu dekádu a zformování vzdělané střední třídy pravděpodobně ještě déle, budoucnost Nepálu je zajisté slibná. Tato země má velký potenciál, zvláště pokud se postará o rozvoj efektivního hydroenergetického sektoru.

REKLAMA

Christopher Dembik, ekonom Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Válka o prodlužování věku odchodu do důchodu

Prezident Pavel se rozhodl vstoupit jako moderátor do politického jednání mezi vládou a opozicí o jedné z nejdůležitějších reforem pro budoucnost České republiky. Toto vlídné gesto, aby bylo dosaženo konsenzu alespoň nad základními obrysy hned na začátku vyjednávání, mělo ale trvání jen pár hodin. Po potvrzeném zápisu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 04. 2024

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *