Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Zotavení nepálské ekonomiky po zemětřesení

Investice 07.05.2015 | 12:50 0 Komentářů

Je pravděpodobné, že celkové náklady vzniklé v důsledku zemětřesení budou mnohem vyšší, než se původně očekávalo. Přímý dopad je odhadován na něco kolem 5 miliard dolarů. Nepřímé ekonomické následky budou pravděpodobně mnohem horší a mohly by dosáhnout téměř 20 % HDP Nepálu.

Zemi tak čekají další těžké časy. Infrastrukturní síť, která má zásadní význam pro ekonomickou prosperitu, je kompletně zničena a není téměř žádných pochyb o tom, že Nepál letos zasáhne hospodářská recese. Po zemětřesení je na tom ekonomika Nepálu téměř stejně špatně jako například ta v Zimbabwe.

Hlavní prioritou pro ekonomiku je udržet přístup země k zahraniční měně. Turismus tvoří sice oproti všeobecnému mínění pouze malou část HDP Nepálu (kolem 8,2 procent v roce 2013), je to ale stále druhý nejvýznamnější zdroj cizí měny, hned po příjmech Nepálců pracujících v zahraničí, kteří vydělané peníze posílají do vlasti. Aby vláda a soukromý sektor byly v nadcházejících měsících schopny vyplatit zahraniční věřitele a stabilizovat platební bilanci, je pro ně poskytnutí mezinárodní finanční pomoci v tuto chvíli stěžejní.

Největší výzvou pro Nepál nebude získat finanční pomoc, ale rozumně ji použít. Jako v mnoha méně rozvinutých zemích i zde korupce zasahuje do všech úrovní společnosti. Navzdory kontrolnímu mechanismu implementovanému mezinárodním společenstvím je pravděpodobné, že nejméně 10 až 20 procent celkové sumy finanční pomoci se ztratí kvůli podvodům a zpronevěře. Je to téměř nevyhnutelné.

Postavit po této tragické události ekonomiku zpátky na nohy nebude jednoduchý úkol. Následující doporučení, která zafungovala v ostatních zemích, by však mohla pomoci i v Nepálu:

  • Přehodnocení monetární politiky ve smyslu posílení hospodářských vztahů s Čínou. Nepálská rupie je navázána na indickou rupii, která během minulých měsíců v důsledku devalvace silně poškodila nepálskou ekonomiku. Vhodnější by bylo navázat nepálskou rupii na měnový koš zahrnující čínský juan.
  • Prosazení Rooseveltova infrastrukturního plánu financovaného a kontrolovaného mezinárodním společenstvím.
  • Rozvoj hydroenergetického sektoru, ve kterém dosud hraje klíčovou roli Čína. To zahrnuje investice do vzdělávání k vybudování místní odbornosti a rozvoji podnikatelského prostředí.

Přestože zotavení z krize bude trvat nejméně jednu dekádu a zformování vzdělané střední třídy pravděpodobně ještě déle, budoucnost Nepálu je zajisté slibná. Tato země má velký potenciál, zvláště pokud se postará o rozvoj efektivního hydroenergetického sektoru.

Christopher Dembik, ekonom Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.