Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Znovuzrození hypoték. ECB soudí, že oživly i jiné úvěry

Investice 28.07.2010 | 10:32 0 Komentářů

Statistika ukzauje, že trh s hypotékami v eurozóně ožívá.

Brusel – Trh s hypotékami v eurozóně roste nejrychleji za dva roky. Podle Evropské centrální banky, která statistiky zveřejnila, to může znamenat celkové oživení trhu s bankovními úvěry. Objem půjček na nákupy nemovitostí v červnu meziročně vzrostl o 3,4 procenta, tedy nejvíce od září 2008, kdy zkrachovala americká investiční banka Lehman Brothers a spustila tak naplno finanční a následně hospodářskou krizi.
Tři roky před největším ekonomickým propadem od 30. let minulého století se realitní trh eurozóny nepřiměřeně přehříval s výjimkou Německa. V roce 2006 přitom trh s hypotékami dosáhl svého vrcholu, kdy meziroční nárůst úvěrů představoval 12 procent. O dva roky později se ale realitní trh prakticky zhroutil ve Španělsku a Irsku a výrazně se propadl i v dalších zemích a tím jen přispěl k rozdmýchání krize.
#grafika1
Za současným růstem podle Julliana Callowa z finanční skupiny Barclays Capital jsou nejrůznější podpůrná opatření, která měla zmírnit dopady krize. „Opatření, která přijala Evropská centrální banka opravdu pomáhají držet dole úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Tento vývoj by měl následovat i trh s úvěry pro soukromé společnosti,“ řekl deníku Financial Times.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.