Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Změny u DPH. Sobotka chce „přijatelnější“ senátní návrh

Investice 15.12.2014 | 16:49 0 Komentářů

Novela zákona by měla platit od Nového roku. Senátoři ji minulý týden vrátili poslancům, ti se tak musí sejít ještě před Vánoci.

Změny u DPH. Sobotka chce "přijatelnější" senátní návrh

Praha – Vládní koalice by měla v Poslanecké sněmovně v pondělí 22. prosince schválit novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH) v podobě, v jaké ji poslal poslancům zpět Senát. Vyplývá to z dnešního vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Senát navrhl na rok 2016 odložit zavedení dvacetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty pro prodej stavebních pozemků. Senátoři se rovněž rozhodli rozlišit lhůty pro firmy a živnostníky pro odesílání kontrolních výkazů pro plátce DPH.

„Je velká šance, že se koalice shodne na svém postoji. Doporučili jsme našim poslancům hlasovat pro senátní verzi novely zákona. Předpokládám, že by shodně měli postupovat všechny koaliční strany. Je totiž přijatelnější pro podnikatele, snižuje administrativní náročnost,“ uvedl premiér. Zákon by měl platit od Nového roku.

Kontrolní výkazy ve formě elektronických formulářů s údaji z daňových dokladů by měli plátci DPH finančním úřadům posílat od roku 2016. Firmy by je podle Senátu měly posílat v souladu s vládním návrhem vždy do 25. dne následujícího měsíce. Fyzické osoby by je ale měly podávat jen ve lhůtě pro podání daňového přiznání, tedy jednou za čtvrt roku.

Odklad pro zdanění prodeje stavebních pozemků pak navrhnul senátor Jiří Oberfalzer (ODS). Opatření podle něj pomůže vyřešit již dohodnuté prodeje zasíťovaných pozemků. Jejich prodejci by jejich cenu museli bez přijetí odkladu od příštího roku o pětinu zvýšit, podotkl senátor.

Další položky do nižší sazby i vyšší limit

Novela má také do nově vzniklé desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty zanést suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií. Jde například o mouky a směs pro výrobu bezlepkového chleba a další suroviny z luštěnin nebo brambor. Tyto suroviny navíc musí splňovat požadavky příslušné směrnice Evropské komise.

Novinkou v novele je rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti na odběratele služeb a zboží, tzv. reverse charge, i na další komodity. V případě poskytnutí služeb nebo dodání zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Cílem je zamezit podvodům. Přenesení daňové povinnosti novela rozšiřuje vedle nynějšího převodu povolenek na emise skleníkových plynů nově například na dodání mobilních telefonů nebo některých plodin.

Předloha naproti tomu ponechává limit pro povinnou registraci k dani na současném milionu korun, ačkoli se podle platného zákona měl od příštího roku snížit na 750 tisíc korun. Vláda argumentuje například zvýšením administrativy, které by nižší limit přinesl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.