Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Zlevňování benzinu a nafty v Česku končí, odhadují analytici

Investice 05.02.2015 | 09:59 0 Komentářů

V uplynulém týdnu ještě průměrná cena pohonných hmot klesala. Benzin přijde na 29,38 koruny za litr, nafta na 29,48 koruny.

Zlevňování benzinu a nafty v Česku končí, odhadují analytici

Praha – Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují. Průměrná cena benzinu Natural 95 od minulé středy klesla o 27 haléřů na 29,38 koruny za litr. Naftu motoristé natankují za průměrných 29,48 koruny za litr, což je o 25 haléřů méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Pod třicet korun se průměrné celorepublikové ceny pohonných hmot dostaly před 14 dny, přitom od začátku loňského roku až do října se stabilně držely nad 36 korunami, jen výjimečně mírně klesly pod tuto hranici. Poté začaly vlivem přebytku ropy na trhu jejich ceny výrazně klesat.

Konec zlevňování

Podle vyjádření některých analytiků by se ale měl tento propad postupně zastavit. „Ceny ještě mohou krátce klesat spolu se snižováním marží, ale měly by se už stabilizovat a ve výhledu týdnu až dvou zřejmě porostou. Jak moc a jak dlouho, to se bude odvíjet od ropy,“ řekl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

„V nejbližším týdnu očekáváme stagnaci cen. Ojediněle se může u některých čerpacích stanic vyskytnout mírné zlevnění,“ potvrdil analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak. Upozornil, že v minulém týdnu opět vzrostly ceny pohonných hmot na burze v Rotterdamu. Benzin tam zdražil o 1,7 procenta a nafta o 0,6 procenta. „České motoristy nepotěšilo ani další oslabení koruny proti americkému dolaru o 1,1 procenta,“ dodal.

Hynek Sagan ze společnosti Armex Oil, která největším privátním obchodníkem s ropnými produkty v Česku, jenž nemá podíl v některé z rafinérií, upozornil, že vývoj cen na pumpách je pomalejší a mírnější než vývoj na burzách. „Dobrým příkladem může být právě aktuální vývoj, kdy ceny na burzách stoupají, koruna vůči dolaru oslabuje, ale ceny na čerpacích stanicích jdou přesto dolů,“ doplnil Sagan.

Nejdražší je Praha a jih Moravy

Nad třicetikorunovou hranicí se v Česku nadále drží průměrné ceny naturalu a dieselu v Praze a Jihomoravském kraji, za průměrných 30 korun se prodává i nafta na Vysočině.

Vůbec nejvyšší ceny pohonných hmot jsou právě v Praze, tamní čerpací stanice prodávají Natural 95 za průměrných 30,22 koruny za litr. Za naftu dají řidiči v hlavním městě v průměru ještě o sedm haléřů více.

Naopak nejlevněji vyjde motoristy benzin a nafta v Královéhradeckém kraji, kde stojí průměrných 28,65 koruny za litr a 28,71 koruny za litr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.