Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Zlato prý opět popírá všechna pravidla

Investice 03.02.2014 | 13:38 0 Komentářů

Centrální bankéři amerického Fedu pokračují i po posledním setkání v plnění slibu, který dali na svém posledním loňském zasedání, tedy že budou na každém z pravidelných setkání omezovat objem nákupu dluhopisů o 10 miliard USD a v průběhu roku 2014 tak postupně ukončí kritizovanou politiku kvantitativního uvolňování. (Analýza Zlaťáky.cz)

Šéf analytiků společnosti Sprott Asset Management John Embry upozorňuje na firemním webu své společnosti na podle něj podstatné faktory, které naznačují nástup investiční příležitosti, která tu ještě nebyla. Embry je podle svých slov fascinován tím, co v posledních měsících vyvádí trh se vzácnými kovy. “Makroekonomické údaje už nemohou být pro zlato a stříbro příznivější. Jejich cenu se však neustále daří držet dole a trvá to už 2,5 roku. Úroveň podhodnocení vzácných kovů dosahuje historických hodnot. Tyto ceny, popírající všechny poučky a pravidla, samozřejmě způsobují velkou nervozitu investorů. Nevzpomínám si, že bych mezi těmito lidmi někdy zažil tak negativní náladu a silnou nedůvěru v komoditu, která přitom představuje jednu z nejlepších investičních příležitostí v historii,” říká Embry. Se svým šéfem Erikem Sprottem pak sdílí přesvědčení o dramatickém růstu cen zlata a stříbra v průběhu příštích dvanácti měsíců.

Proč by měly trhy tak razantně otočit kormidlem? Právě zmíněný negativní sentiment je podle Embryho jedním ze znamení, že k obratu v nejbližší době dojít musí. “Jsou defacto splněny všechny podmínky pro to, aby se cena zlata odrazila ode dna. Ani netušíte, jak rád vidím investory, totálně zklamané vývojem cen kovu! Když to totiž propojíte se skutečnou situací ve světě financí (a teď opravdu nemyslím optimistické zprávy mainstreamových médií o obnovení růstu ekonomiky) a přidáte ještě dosud nevídané podhodnocení, absolutně souhlasím s tezí, že dojde k obratu. Abychom si rozuměli, nemluvím o skoku v procentech nebo desítkách procent. Až to propukne, budeme svědky několikanásobného růstu cen. Otázka nezní zda, ale jak rychle se ceny zněkolikanásobí,” soudí John Embry.

A přikládá další argument, který vzbudil velkou pozornost trhů už předminulý týden. Ano, řeč je o požadavku na návrat německého zlata, uloženého v trezorech Fedu. USA požádaly Němce o sedmiletou lhůtu na repatriaci. Embry je přesvědčen, že Fed německé zlato ve skutečnosti použil na jiné účely a momentálně jím nedisponuje. “Až tenhle skandál propukne naplno, ceny zlata i stříbra předvedou něco, co jsme ještě nezažili. A tady možná hovoříme o horizontu 12 měsíců,” dodává analytik.

zlataky

V týdnu od 3. do 9. února budou cenu zlata ovlivňovat především čínské novoroční prázdniny. Během nich zůstanou obchody uzavřené až do pátku. Rovněž posílení pozice dolaru po středečním rozhodnutí Fedu dále omezit politiku QE zřejmě nedovolí výraznější růst a korekci výsledků z minulého týdne.  Zlato zahájilo v pondělí poklesem na úroveň 1 242 dolarů za unci a následně posílilo k 1 247 dolarům. Po propadu mírně pod 1 242 dolarů se ve 11:20 hodin obchoduje za 1 245,60 dolarů za unci. Stříbro otevřelo poklesem k hranici 19,00 dolarů za unci, v 11.20 se obchoduje za 19,170 dolarů za unci.

autor: Ing. Matej Čeleš, Zlaťáky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.