CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

19. 02. 2020

0 komentářů

Zlato prorazilo hranici 1 600 USD za unci. V eurech je nejdražší v historii.

 

Koronavirus a sílící hrozba splasknutí čínské bubliny vystřelila cenu zlata na rekordní hranici nad 1 600 USD za unci.  V letošním roce je to již podruhé, první výrazný růst způsobila potyčka mezi USA a Íránem na začátku roku.  

Loading



 

„Rekordně slabé euro pak již v lednu poslalo cenu zlata nad hranici 1 400 EUR za unci, v přepočtu na české koruny dnes stojí přes 37 200 Kč. To je více než v roce 2011, kdy vrcholila zatím poslední krize. O dalším vývoji napoví tvrdá data a výhledy velkých světových firem a rovněž statistiky největších ekonomik dotčených aktuálním děním (USA, Číny, Německa a eurozóny),“ vysvětluje Lukáš Jankovský, předseda představenstva společnosti Zlaťáky.

Proč je tedy koronavirus jedním z nejsilnějších prorůstových faktorů pro zlato, ale i pro jiná aktiva považovaná za „bezpečné přístavy“ v době recesí? „Důvod je prostý, dnes je situace jiná než před sedmnácti lety, kdy propukla epidemie SARS. Světové trhy již delší dobu čekají, kdy recese přijde a co bude jejím spouštěčem,“ dodává Lukáš Jankovský. V Číně se dnes kvůli protiepidemickým opatřením zavírají továrny. Lidé zavření doma méně nakupují a odbyt čínským i západním firmám klesá. To vše se děje v situaci, kdy druhá největší ekonomika světa rostla v minulém roce nejpomaleji za posledních 27 let. Na čínské zpomalení reagují i její největší obchodní partneři. Německá ekonomika se na pokraji recese již dávno nachází a společná měna eurozóny je na nejslabších hodnotách od roku 2017.

 „Minulý rok byl pro zlato velmi silný, díky hrozbě uvalení cel na čínské zboží rostla cena žlutého kovu až za hranici 1 500 USD za unci. Náznaky dohody mezi USA a Čínou utlumily na podzim zájem o zlato jen minimálně. Prorůstové faktory nezmizely a investoři zůstali ve střehu,“ uvádí Jankovský ze Zlaťáků. Pravdou je, že obchodní válka dvou největších ekonomik světa byla jen jedním z potenciálních možných scénářů, jak se může světová ekonomika zadrhnout a dostat se do recese. A investorům jde především o to, jak během recese uchránit majetky. Zlato se zdá být jednou z vhodných cest.

Koronavirus se během pár týdnů stal globální hrozbou. Počet obětí podle agentury Reuters přesáhl v pevninské Číně hranici 2 000, nakažených je přes 74 000. Úmrtnost je podle nové studie čínských vědců 2,3 procenta. To je výrazně méně než u předchozí epidemie SARS z let 2002 a 2003. Pro představu, tento blízký příbuzný dnešní infekce způsobil celosvětově škody za zhruba 50 miliard dolarů. To v kontextu celosvětového HDP, které činí odhadem 86 bilionů USD (po přepočtu na české koruny neuvěřitelné 2 biliardy korun), působí opravdu zanedbatelně.

REKLAMA

Tisková zpráva Zlaťáky

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *