CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

25. 01. 2013

1 komentář

Zlato i stříbro letos porostou

 


 

Na začátku roku 2013 se pozornost investorů soustřeďuje na navyšování rozvah, které provádí centrální banky ve Spojených státech, Japonsku a eurozóně a ke kterým se během letošního roku pravděpodobně připojí i další země. Navyšování rozvah znamená zjednodušeně tištění peněz. Proces tištění by ale mohl v případě USA narušit lepší výkon americké ekonomiky. To by mohlo vést i k neočekávanému poklesu nezaměstnanosti a v konečném důsledku i k omezení stávající politiky centrální banky a tedy i k tlakům na pokles ceny zlata.

Investoři obchodující se zlatem skrze burzovně obchodované produkty (ETP) během posledních měsíců loňského roku i nadále navyšovali své investice ve zlatě a to i navzdory slabší výkonnosti jeho ceny. Opačný postup zvolili spekulativní investoři, kteří využívají futures kontraktů. Ti své dlouhé čisté pozice snížili téměř o 10 milionů uncí. To jim poskytlo dostatek prostoru, aby se ke zlatu vrátili, až se jeho cenový stav zlepší. V tomto roce by pak měla přijít další podpora od centrálních bank rozvojových ekonomik. Právě ty budou pravděpodobně dále figurovat jako kupci zlata, zejména v dobách jeho poklesu.

Stříbro si i přes vyšší volatilitu vedlo podobně jako zlato a tento vývoj by měl i nadále pokračovat. Poměr cen mezi oběma kovy se pohybuje už od podzimu v rozmezí 51 až 55. Aby se stříbro zvedlo a dostalo se pod hranici 51 (tedy výrazněji posílilo oproti zlatu), musela by se vzpamatovat průmyslová poptávka.

Oba kovy bude během prvního kvartálu i nadále nejvíce podporovat přísun investic. Podle nás se ale zlato dočká prolomení 1800 dolarů za unci až později v tomto roce. V prvním čtvrtletí se pak bude jeho průměrná cena pohybovat kolem 1740 dolarů za unci. Naším horním cílem pro rok 2013 zůstává 2075 dolarů za unci. Uvědomujeme si však i riziko, že si zlato s investory zahrává – čím dál více jde o emoce, podobně jako v případě nekonečného tištění peněz od centrálních bank. Výraznější pokles ceny by tak znamenal spíše bolestnou obchodní zkušenost, protože důvěra v jeho růst už začíná dostávat trhliny.
saxo-zlato-vyhled-2013

Výhled Saxo Bank 2013:

REKLAMA

zlato:
horní hranice 2075 USD, průměrná cena 1840 USD, dolní hranice 1525 USD za unci

stříbro:
průměrná cena 34 USD za unci

Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Peníze neustále pracují, pokud je neřídíte, nejspíše pracují ve váš neprospěch. Jak je pořádně „zapřáhnout“?

Konečně je kolem nás mnohem více slyšet o tom, že začíná být celkem běžné zhodnocovat své peníze. Pomohla k tomu i vysoká inflace posledních let a mediální „masáž“ kolem ní. Hlavní ale je, že jsme začali. Investování totiž není jen pro milionáře. Týká se každého, komu měsíčně zbývají […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 01. 2024

Investiční výhled na 1. čtvrtletí: Co se stalo s budoucností?

V posledním čtvrtletí loňského roku vyzývala společnost Saxo investory, aby si vytvářeli dlouhé pozice v dluhopisech. Naši stratégové si totiž uvědomují, že se světová ekonomika nedokáže vypořádat s rekordně vysokými reálnými výnosy, protože produktivita ani počet obyvatel nerostou dostatečným tempem. S historicky dlouhým zpožděním za měnovou politikou se vysoké výnosy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Daniel Nedvídek

    2 dubna, 2013

    Investiční zlato Praha – Investiční měsíčník 04/13
    1Q ve znamení všudypřítomné nejistoty
    Po poklesu cen zlata na konci minulého ruku následovalo další oslabování této komodity. Ratingové agentury nezklamaly a okamžitě obrátily o 180°. Začaly chrlit komentáře, předpovědi a doporučení: „Zlato je na konci svého 12 ročního růstu.“ „Zlato to má již za sebou.“ „Zlato již není to, co bývalo.“ Jistě jste si všichni těchto zpráv všimli. I když většina z nás těmto nesmyslům nevěří, agentury nasadily některým lidem brouka do hlavy. Avšak i přes tyto negativní, až katastrofické, komentáře výhled vývoje ceny pro rok 2013 se pohybuje na průměrné ceně někde kolem 1630 USD/oz a to není vůbec špatné! Tato cílová cena znamená více méně stagnaci či mírný růst o inflaci, což je právě ten důvod, proč se lidé zbavují ztrátových peněžních zůstatků na bankovních účtech.
    Největší změnu nám 1Q přinesl v pohledu na peníze na bankovních účtech (viz. Kypr, který nemá smysl komentovat). Z našich „bezpečných“ peněz, které jsou pojištěné, se rázem staly peníze pojištěné pouze do doby, než začne něco hrozit. Pak vzniká mimořádná situace, kdy se musíme „utáhnout opasky“ a své úspory odevzdat v zájmu společnosti tak, aby byl bankovní systém zachráněn. Ať již tento testovací pokus na Kypru dopadne jakkoli, musíme si být všichni jistí, že již peníze na účtech jistotou nejsou. Ostatně za peníze na bankovních účtech platíme stále, pouze se tomu neříká daň. To bývá pojmenované jinak: poplatek za vedení účtu, transakce, výběr z bankomatu, daň z úroku a nakonec onen poplatek za poplatek z reklamní kampaně jedné z bank. Je až neuvěřitelné kolik člověk musí zaplatit za to, že bance půjčuje své úspory na to, aby mohla banka dále vydělávat. Když se nad tím člověk zamyslí, tak je až s podivem, jak je možné, že jsou na tom banky špatně, když na lidech tak těžce vydělávají.
    Každopádně jsme byli ujištěni, že nikde jinde se to samé stát nemůže (stejně tak jako před časem lidé na Kypru nebo jako při Československé měnové reformě v roce 1953, kdy ještě 36 hodin před jejím provedením prezident republiky Antonín Zápotocký oznámil, že koruna je pevná a takový krok nepřichází naprosto v úvahu). Historie se opakuje a politici nikdy tak docela nemluví pravdu.
    Poslední dobou se sám sebe ptám, proč lidé střádají své bohatství právě v podobě peněz. Vždyť peníze byly vytvořeny za účelem směny, nikoli za účelem uchovatele hodnoty, kterým samozřejmě nejsou. Jestliže si někdo uložil před 20 lety na vkladní knížku 50 tisíc korun (tehdy velké peníze), tak dnes nemá takřka nic. Pro účely odstranění barterového obchodu (výměny zboží nebo služeb za jiné zboží nebo služby bez použití peněz) je to skvělý vynález, ale pro uchování bohatství nikoli.
    Nyní se ještě vrátím ke zlatu a k výhledům. Někteří vtipně okomentovali současnou situaci kolem dění v eurozóně tak, že se domnívají, že jsou politici placeni těžaři zlata a rafineriemi, protože to, co se děje, je voda na mlýn právě pro ně. V současné době jsou lidé především zaskočení nynější situací a vyčkávají, co bude dál. Naproti tomu centrální banky využívají nízkých cen zlata a dokupují zásoby v řádech desítek tun. Většina států sice hospodaří se schodkem a šetří, kde se dá, ale na nákup fyzického zlata stále finance mají. To nám může hodně napovědět, čemu bychom měli věřit, zda penězům či fyzickému zlatu.
    V současné době je sice zlato na burze „levné“ s cenou kolem 1600 USD/oz, naproti tomu je ale v podstatě relativně drahé z důvodu prudkého oslabení eura a koruny vůči americkému dolaru. Budoucí vývoj bude pravděpodobně ve znamení slabého eura vůči dolaru a postupného růstu ceny zlata. V poslední době také došlo k porušení dlouhodobého pravidla, kdy pokles kurzu dolaru ve většině případů znamenal růst ceny zlata. Nyní dochází k posilování dolaru a zároveň k růstu ceny zlata. Doporučení zní: Nakupujte pravidelně menší objemy! Vyvarujete se tak krátkodobých cenových výkyvů a docílíte průměrných cen za dané období.

    A na závěr opět to samé – čtěte pozorně jak nakupovat investiční zlato: http://www.in­vesticni-zlato-praha.cz/jak-nakupovat)

    Bc. Daniel Nedvídek
    Tel.: 776655137
    email: info@investicni-zlato-praha.cz
    http://www.in­vesticni-zlato-praha.cz/

    Odpovědět