Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Zlato bojuje na pomezí zisků a ztrát poblíž pětitýdenních minim

Investice 26.03.2014 | 17:45 0 Komentářů

Zlato se po pondělním propadu snažilo už druhým dnem o korekci, prodejní příkazy však začaly postupně převažovat. Zlato kleslo po poledni až k hladině 1308 USD/oz. do blízkosti pětitýdenních minim. Ještě na počátku minulého týdne se hřálo na půlročních maximech (komentář XTB).

Pravidla hry změnilo zasedání americké centrální banky Fed v minulém týdnu, které naznačilo možnost rychlejšího zvyšování úrokových sazeb, než se kterým dosud obchodníci počítali. Zlato také negativně reaguje na posilující americký dolar.

Na trzích však stále existují rizika, která by tento kov mohla vystřelit vzhůru. Krize na Ukrajině je jedním z nich. Turbulence v čínské ekonomice vyvolávají obavy hlavně kvůli své nečitelnosti.

Krátkodobě stále může na trzích převažovat dobrá nálada a zlato svojí neschopností pozitivně korigovat by mohlo zažít další přesun na nižší hladiny.

Graf: Vývoj cen zlata od prosince 2013 (v USD/oz.)

xtb-zlato-minima-140326

Test 1300 USD/oz. je na spadnutí a pokud by zlato uzavřelo pod touto hladinou, cesta dolů od 1290 USD/oz. je otevřena. Na úrovni 1296 USD/oz. se ale nachází 200 denní klouzavý průměr a býčí střednědobý trend zatím podporuje také rostoucí trendová čára.

Naopak korekce a setrvání nad 1320 dolary by mohlo obchodníky přesvědčit o tom, že krátkodobé dno už máme za sebou.

Závazky velkých obchodníků z minulého týdne ukázaly masivní otevírání long pozic. Data však byla sesbírána ještě před zasedáním Fedu. Pokud páteční statistiky COT reportu za aktuální týden neukážou výraznou korekci long pozic, zlato by mohlo současný pokles ustát.

Pokračování významných zisků z počátku roku se však za současných podmínek zdá nedostižné.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.