Středa 26. ledna. Svátek má Zora.

Zkontrolujte si na internetu své důchodové konto

Investice 17.04.2015 | 09:18 0 Komentářů

Novou internetovou službu spustila pro české občany Česká správa sociálního zabezpečení. On-line si tak můžete zkontrolovat, zda-li máte na důchod započteny všechny doby pojištění včetně výdělků.

Pokud si chcete své konto zkontrolovat, pak si musíte zřídit nejprve datovou schránku. Bez ní se k důvěrným informacím, které o vás vede Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), nedostanete. Zažádat o datovou schránku je možné například na pobočkách Czech Point. Zřízení je zdarma a pokud si v ní nebudete aktivovat například službu datový trezor, je zdarma i využívání datové schránky.

Z každého osobního konta se dá vyčíst vlastní životní kariéra od dob studií. Podchycené je například to, kolik jste si v určitých obdobích vydělávali v zaměstnání či třeba podnikáním. V takzvaných vyloučených dobách se zobrazí počty dnů, kdy jste byli v určitém obdobní nemocní, na vojně nebo třeba na mateřské. Dozvíte se také, kolik let se vám již započetlo na penzi a zda vám některé doby pojištění náhodou nechybí. Podle informací ČSSZ existuje přes 8,5 milionu takových osobních kont, které obsahují přes 150 milionů digitalizovaných nárokových podkladů pro budoucí důchod každého, kdo si vydělával a odváděl odvody.

Lidé získají důležité informace, které jim pomohou vyhodnotit, zda nám zaměstnavatelé předali všechny údaje, které měli. To znamená všechny evidenční listy důchodového pojištění. Pokud občané ve svém osobním kontu zjistí nějaké rozpory, mohou je začít řešit včas spolu s pracovníky okresních správ sociálního zabezpečení,“ říká Vilém Kahoun, ústřední ředitel ČSSZ.

Pokud zaměstnavatel chybně vyplní konkrétní nárokové podklady a ty tak nevyhoví logickým kontrolám, může se stát, že se vám přehled na stránkách ČSSZ nezobrazí. V takovém případě můžete požádat o sestavení takzvaného Informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP). Využije-li této možnosti, jsou chybné doklady při vyhotovení IOLDP zpracovány a následně zaslány do datové schránky. Na ePortále se vám zobrazí ve službě Náhled na informativní osobní list důchodového pojištění. Následně se vytvoří i vaše osobní konto, které se zobrazí prostřednictvím služby Přehled dob důchodového pojištění.

Zdroj: iDnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.