Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Zklame ECB vysoká očekávání?

Makro 22.01.2015 | 09:11 0 Komentářů

Co dnes čekat od Evropské centrální banky? Centrální bankéři ve Frankfurtu připravili trhy na start kvantitativního uvolňování a toho se s vysokou pravděpodobností dočkáme. Ďábel ovšem leží v detailech. 

Je třeba mít na paměti, že názorově pestrá a nejednotná ECB má z uplynulých let bohaté zkušenosti s budováním velkých očekávání a následným zklamáváním. Vzhledem k dramatickým ztrátám eura a propadům výnosů věříme, že očekávání trhů nejsou v tuto chvíli malá. Co tedy bude důležité sledovat?

Na prvním místě to bude objem celé akce (QE). Podle nejrůznějších průzkumů investoři v průměru očekávají program v celkovém objemu alespoň 500 miliard euro. Různé novinové články v posledních dnech ale uváděly možnost až dvojnásobného programu. Rizikem je, že ECB nakonec nebude chtít trhům kvůli flexibilitě prozradit konkrétní cíle, ale bude pouze komunikovat obecný záměr nafouknout v dohledné době bilanci na 3 biliony euro (pomocí různých nástrojů, nejenom QE). Zklamáním by také byl jakýkoliv cíl pro QE pod 500 miliard euro. Za druhé bude důležité sledovat, jaké cenné papíry ECB hodlá skupovat. Co se týká vládních dluhopisů, půjde pravděpodobně o všechny vládní dluhopisy, které spadají do investičního stupně ratingu. Dluhopisy mimo investiční stupeň budou moci být zahrnuty pouze v případě, že země bude zahrnuta v záchranném programu Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Za třetí se pozornost stočí k tomu, zda ECB bude nakupovat dluhopisy přímo do vlastní bilance nebo riziko zůstane na bedrech národních centrálních bank. Pokud by riziko zůstalo v národních centrálních bankách, trhy by to mohly vzít jako důkaz určité nedůvěry v projekt eura. Národní centrální banky by také v nákupech nemusely být tak agresivní.

Sečteno, podtrženo, ECB má řadu možností, jak dnes trhy překvapit a zklamat. Vzhledem k tomu, že v závěsu za dnešním zasedáním startují řecké volby, počítáme s vysokou volatilitou eurodolaru i periferních dluhopisových trhů.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.