Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Zjednodušte vyúčtování za energie, nařídí úřad firmám

Investice 12.12.2014 | 13:37 0 Komentářů

Zjednodušený přehled bude obsahovat pouze základní fakturační údaje a jednoduché údaje o spotřebě. Energetický regulační úřad připravuje novou vyhlášku.

Zjednodušte vyúčtování za energie, nařídí úřad firmám

Praha – Energetický regulační úřad chystá vyhlášku, která by lidem zjednodušila přehled vyúčtování za energie. Na dnešním Kulatém stole Žofínského fóra o liberalizaci trhu s energiemi to řekl mluvčí úřadu Jiří Chvojka.

„Zatím vítězí to, aby byli lidé plně informováni, před tím, aby byli informováni srozumitelně,“ uvedl Chvojka.

Zjednodušený přehled vyúčtování bude podle něj obsahovat pouze základní fakturační údaje a jednoduché údaje o spotřebě. Energetický regulační úřad také navrhuje, aby v každé faktuře bylo uvedeno, kdy zákazníkovi smlouva končí.

„Chceme nařídit, aby zákazníci dostávali na první stránce (vyúčtování) zjednodušený přehled toho, jakou měli spotřebu a kolik je to stálo,“ řekl Chvojka. Úřad chce, aby nový způsob vyúčtování začal platit od roku 2016.

Nekalé praktiky nemizí

Odborníci na Žofíně diskutovali i o nekalých praktikách některých prodejců energií. Ředitel marketingu firmy MND (Moravské naftové doly) Jan Sýkora uvedl, že podle studie, kterou si firma nechala udělat, se se zatajením nebo zkreslením podmínek prodejci při podpisu smlouvy setkalo 20 procent lidí. „Česko na skutečné uvolnění trhu s energiemi stále čeká. Nastane až ve chvíli, kdy se významně zlepší informovanost zákazníků a díky tomu se zjednoduší jejich přechod k jinému dodavateli,“ uvedl Sýkora.

Chvojka v této souvislosti připomněl, že už od roku 2012 platí v Česku dobrovolný Etický kodex obchodníka v energetických odvětvích, který vydal Energetický regulační úřad. Ten předepisuje obchodním zástupcům jednotlivých dodavatelů, jak mají jednat s potenciálním zákazníkem. Uvedl, že v současné době ho podepsalo přes 40 ze zhruba 60 energetických společností na českém trhu. Podle něj existuje zřejmě skupina firem, jež podepsání kodexu nevidí jako důležité.

„Je ale zajímavé, že ty firmy, které nejvíce pokutujeme, nejčastěji si na ně lidé stěžují a nejčastěji s nimi vedeme nějaká správní řízení, ty všechny bez výjimky ten kodex nepodepsaly,“ upozornil Chvojka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.