Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Životní pojistky loni zhodnotily vklady o čtyři procenta

Investice 23.04.2014 | 17:20 0 Komentářů

Pojišťovny loni na životním pojištění vybraly 46,4 miliardy korun.

Životní pojistky loni zhodnotily vklady o čtyři procenta

Praha – Pojišťovny v roce 2013 zhodnotily vklady klientů v klasickém životním pojištění v průměru o téměř čtyři procenta. Bylo to podobné zhodnocení jako o rok dříve.

Vyplývá to z ankety mezi největšími tuzemskými životními pojišťovnami. Některé z nich o výnosech zatím nerozhodly.

„Klientům, kteří mají uzavřenou smlouvu životního pojištění s běžně placeným pojistným, připíšeme za loňský rok celkové zhodnocení 3,8 procenta, což považujeme v prostředí nízkých úrokových sazeb všude kolem nás za vynikající výsledek,“ uvedl ředitel pojištění osob v Kooperativě Filip Král.

O rok dříve to byly čtyři procenta. U smluv s jednorázovým pojistným Kooperativa připisuje 3,2 procenta a k mimořádným účtům a vkladovému fondu v investičním životním pojištění rovná tři procenta.

Lidé nechtějí riskovat

Pojišťovna České spořitelny v roce 2013 zhodnotila peníze svých klientů v průměru o 3,31 procenta. „Rok 2013 se nesl ve znamení mírného optimismu. Lidé nadále nechtějí příliš riskovat, sází na garantované fondy a vybírají si bezpečnější investice,“ shrnul situaci na finančním trhu generální ředitel pojišťovny Petr Zapletal.  

Stěžejní produkt Pojišťovny České spořitelny, Flexi životní pojištění, si u nejnovějších smluv běžně placeného pojistného připsal zhodnocení 6,82 procenta.

Česká podnikatelská pojišťovna připíše u produktů kapitálového životního pojištění za rok 2013 klientům 3,5 procenta kapitálové hodnoty k běžným vkladům a procento kapitálové hodnoty mimořádného pojistného. O rok dříve bylo zhodnocení také 3,5 procenta, zhodnocení rezervy mimořádného pojistného pak 1,5 procenta.

Allianz bude za loňský rok většině klientů připisovat podle mluvčího Václava Bálka necelá čtyři procenta. O rok dříve to prý bylo podobné.

Ostatní až na přelomu května a června

„O definitivní výši podílů na výnosech České pojišťovny se bude rozhodovat pravděpodobně až na přelomu května a června,“ řekla mluvčí společnosti Ivana Buriánková. Podobně jsou na tom i pojišťovny Generali nebo Uniqa.

U kapitálového životního pojištění je výnos spořicí části pojistného garantován v podobě takzvané technické úrokové míry. Ta je nyní omezena výnosem ČNB maximálně 1,9 procenta ročně. Nad rámec této technické úrokové míry může pojišťovna připsat podíl na zisku z investičních aktivit, ale pouze za předpokladu, že reálný výnos technických rezerv přesáhne součet technické úrokové míry, bezpečnostní přirážky a marže pojišťovny, vysvětlil analytik Broker Consulting Jan Lener.

Pojišťovny loni vybraly na pojistném životního pojištění 46,4 miliardy korun. Tempo jeho růstu se snižuje a loni dosáhlo jen 0,4 procenta. Dynamika předepsaného pojistného u běžně placených smluv klesla z 2,2 procenta ke konci roku 2012 na 0,7 procenta a nadále klesá objem pojistného u jednorázově placených smluv. Ten činil podle údajů České asociace pojišťoven 2,6 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.