Pondělí 19. října. Svátek má Michaela.

Zisky českých bank rostou, ale není to jako v pohádce

Banky 18.11.2016 | 09:19 0 Komentářů

Data České národní banky (ČNB) ukázala, že české banky směřují k nejlepším ziskům v historii. Od ledna do září se jim povedlo vydělat téměř 60 miliard korun. O výrazný růst zisků velké bankovní trojky se ale zasloužily jednorázové příjmy.  

Za meziročním nárůstem zisků bank o téměř dvanáct procent ovšem úvěrové a vkladové obchody, ani zisky z poplatků, ale jednorázové výdělky. Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB vydělaly na prodeji podílů v platební asociaci VISA. Na vkladech a úvěrech se podařilo vydělat pouze Raiffeisenbank, ale zisky z poplatků jí rovněž klesly.

Přestože objem úvěrů velké bankovní trojky vzrostl v letošním roce meziročně o sedm až jedenáct procent, výnosy byly nižší. „Rostoucí úvěrová aktivita výdělkům bank prospívá, proti naopak působí nízké úrokové sazby a silnější regulatorní zátěž,“ uvádí hlavní ekonom Deloitte David Marek.

„Banky se snaží šetřit, ale ne natolik, aby to vyvážilo výpadky příjmů,“ říká ekonom UniCreditu Patrik Rožumberský. Náklady na provoz se zvýšily Komerční bance i ČSOB. „Dalším problémem bank jsou stále silnější požadavky ČNB na výši kapitálu. Banky tak musejí povinně držet stále více peněz, které jim pak chybějí na výplatu dividend,“ dodává analytik Patrie Václav Kmínek.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.