Pátek 21. ledna. Svátek má Běla.

Zisky burzy byly nejnižší za poslední dekádu

Investice 19.06.2018 | 10:18 0 Komentářů

Pražská burza vydělala v loňském roce nejméně za poslední desetiletí. Čistý zisk jí loni klesl na necelých 54 milionů korun, což bylo o tři čtvrtiny méně než v roce 2016. Centrální depozitář cenných papírů totiž matce neposlal dividendu.

„Kvůli povinnému přelicencování centrálního depozitáře muselo dojít k povinnému zvýšení jeho základního kapitálu. Nedošlo proto k vyplacení dividendy mateřské společnosti,“ vysvětluje mluvčí burzy Jiří Kovařík. V roce 2016 vydělala pražská burza 213 milionů korun, bez dividendy centrálního depozitáře by zisky burzy byly třetinové.

Díky novému zákonu o zadávání veřejných zakázek přijatého na podzim roku 2016 se stal centrální depozitář jedinou institucí, která mohla evidovat zaknihované akcie. Ty jsou ze zákona podmínkou pro účast firem na veřejných zakázkách.

„Centrální depozitář cenných papírů zaznamenal v roce 2017 pokračující růst počtu akciových emisí. Primárním důvodem pro navýšení počtu zaknihovaných společností registrovaných v centrálním depozitáři je stále účinnost zákona o zadávání veřejných zakázek,“ konstatuje výroční zpráva skupiny pražské burzy za loňský rok.

Obchodování na burze vydělává rok od roku méně. V roce 2017 proběhly transakce za 138 miliard korun, to je téměř o pětinu méně než o rok dříve a polovina objemu roku 2012. „Burze padají obchody objemy, takže přirozeně vzrůstá váha dalších příjmů burzy, mimo jiné z Centrálního depozitáře,“ říká analytik J&T banky Milan Vaníček.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.