Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Zisk Erste Bank nad očekávání

Rakouská Erste Bank v letošním třetím čtvrtletí dosáhla zisku 1,32 miliardy eur, což je meziroční nárůst o 0,3 % a splnil tak předpoklady analytiků.

Čistý zisk po menšinových podílech díky prodeji pojišťovacích aktivit v hodnotě 600 milionů eur dosáhl 1,46 miliardy eur, což znamená meziroční nárůst o 74,6 %. Bez zahrnutí výnosů z prodeje pojišťovny by čistý zisk činil 861,7 milionu eur. Mírně vyšší než očekávané příjmy byly částečně vykompenzovány vyššími náklady, takže celkový čistý zisk je v souladu, nebo mírně překonává s očekávání trhu.

"Strategické rozhodnutí prodat obchod s pojištěním silnému partnerovi nám umožnilo docílit v tomto turbulentním ekonomickém prostředí dosud nejvyššího čtvrtletního čistého úrokového výnosu v historii," uvedl předseda představenstva Erste Group Bank Andreas Treichl.

Finanční krize ovlivnila i hospodaření Erste, kdy došlo k přecenění portfolia ve třetím čtvrtletí v objemu 18,1 milionu eur, odpisy expozice v Lehman Brothers činí 25,5 milionu eur.

Za celý rok 2008 by se měl provozní zisk Erste zvýšit o zhruba 15 procent. Ve čtvrtém čtvrtletí se podle Erste i přes nepříznivé prostředí na kapitálových trzích a odpisy v souvislosti s islandskou expozicí očekává pozitivní čistý zisk po menšinových podílech.

Akcie banky dnes po vyhlášení výsledků silně posilují (+17 %) a obchodují se nad cenou 500 korun za akcii. Kromě výsledků banky reagují investoři pozitivně také na oznámení o poskytnutí finanční injekce od rakouské vlády ve výši 2,7 miliardy eur, což posílí kapitál společnosti, ale nezpůsobí zředění současných vlastnických podílů.

Zdroj: ČTK, Atlantik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.