Středa 26. ledna. Svátek má Zora.

Zisk České spořitelny klesl o 3,1 procenta

Banky 03.05.2019 | 10:21 0 Komentářů

Čistý zisk České spořitelny klesl v prvním čtvrtletí meziročně o 3,1 procenta na 3,9 miliardy korun. Provozní zisk naopak vzrostl o 11,2 procenta na 5,4 miliardy korun, a to především díky nárůstu čistého úrokového výnosu.

Čistý úrokový výnos výrazně vzrostl ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2018 o 11,3 procenta na 7,3 miliardy korun. Na růst čistého úrokového výnosu jako nejdůležitější složky provozních výnosů měly největší vliv rostoucí úvěrové obchody a pět zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou v průběhu roku 2018,“ uvedla Česká spořitelna v tiskové zprávě.

„Dobrý stav české ekonomiky se pozitivně odrazil na dosažení našich obchodních výsledků za 1. čtvrtletí. V porovnání s předcházejícím rokem jsme za první tři měsíce dokázali poskytnout více úvěrů jak obyvatelům, tak i firemní klientele. Objem portfolia hypoték domácnostem vzrostl meziročně téměř o 10 procent. Výborného výsledku jsme dosáhli také v oblasti depozit, jejichž objem se navýšil o více než o devět procent. Zlepšování naší vlastní efektivity se projevilo v nárůstu provozního zisku,“ hodnotí první čtvrtletí předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.

Na poklesu celkového objemu konsolidovaného čistého zisku se podle banky výrazně podílel povinný příspěvek do Fondu pro řešení krize, který se zvýšil o více než 50 procent na 0,7 miliardy korun.

Čistý zisk mateřské Erste Group vzrostl  v prvním čtvrtletí meziročně o 12 procenta na 377 milionů eur. „Jsme potěšeni zejména tím, že tento stěžejní růst je i nadále tažen organicky, naší silnou provozní výkonností. Zákaznický segment dosahuje trvalého růstu a promítá se do vyššího čistého příjmu z úroků (+7,2 % meziročně), čistého příjmu z poplatků a provizí (+1,9 % meziročně) a mimořádně silného nárůstu našeho čistého obchodního výsledku – to vše pak bylo tahounem sedmiprocentního meziročního růstu, který se přetavil do provozního zisku ve výši 1,77 miliard eur,“ uvedl Andreas Treichl, generální ředitel Erste Group Bank AG

Zdroj: Tisková zpráva České spořitelny, Erste Group

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.