Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Zhoršování podmínek na trhu práce pokračuje

Investice 08.08.2012 | 13:07 0 Komentářů

Podmínky na trhu práce se zhoršují v podstatě už od května, v míře registrované nezaměstnanosti to ale doposud nebylo kvůli sezónním efektům znát. V červenci se míra nezaměstnanosti poprvé od letošního února zhoršila, a to o 0,2 procentního bodu na 8,3 %. V meziročním srovnání je situace na trhu práce poprvé od začátku roku horší než v roce 2011.

Navíc v minulém roce bylo vyčerpání sezónních prací mírnější, protože se míra nezaměstnanosti mezi červnem a červencem zvýšila pouze o 0,1 procentního bodu. Aktuální zhoršení na trhu práce tak nemusí být pouze dílem sezónnosti. Neuspokojivý výkon v průmyslu, který zaměstnává přes milión obyvatel, se bude i v dalších měsících pravděpodobně podepisovat na růstu míry nezaměstnanosti. Indexy nákupních manažerů, konjukturální průzkumy i červnové snížení zaměstnanosti v průmyslu (-0,3 % meziročně) tomu napovídají.

Stejný obrázek nám poskytuje i struktura dnes zveřejněných dat. Volných pracovních míst opět ubylo. Počet uchazečů o zaměstnání se zvýšil o 2,3% na 485 597. Na úřadech práce bylo nově zaevidováno 48 423 uchazečů o zaměstnání, naproti tomu z evidence odešlo 37 412 osob. Do zaměstnání však nastoupilo pouze 56 % z odchozích uchazečů. Tento poměr se zhoršuje už od dubna a jedná se tak o nejhorší výsledek od začátku roku. Ministerstvo financí předpokládá pro letošní rok míru registrované nezaměstnanosti na úrovni 8,5 %. My jsme v tomto směru pesimističtější a odhadujeme 9,3 %, tedy výrazné zhoršení ve druhé polovině roku.

Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.