Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Zhodnocení transformovaných penzijních fondů opět nepokrylo ani inflaci

Penze 29.05.2019 | 13:12 0 Komentářů

Výnosy transformovaných penzijních fondů vzrostly průměrně v loňském roce z předloňských 0,6 procenta na 0,7 procenta, inflaci ale opět neporazily. Loni činila inflace 2,1 procenta a o rok dříve 2,5 procenta.

„Opět se potvrdilo, že transformované fondy klientům nabízí jednu jedinou výhodu, a tou je garance nezáporného zhodnocení. To je i příčina toho, proč dlouhodobě nejsou schopny porazit ani inflaci,“ řekl ČTK analytik Broker Consulting Martin Novák. „Ve chvíli, kdy na spořicích účtech jsou úrokové sazby okolo jednoho procenta a státní dluhopisy měly jednu dobu dokonce záporné výnosy, nemůžeme od transformovaných fondů čekat více,“ dodal.

Transformovaný fond České spořitelny vykázal zisk 342,9 milionu korun a zhodnotil prostředky účastníků o 0,51 procenta. „Rok 2018 byl z hlediska investování velmi specifický. Hlavním problémem byl fakt, že centrální banky několik let v řadě držely úroky takřka na nulové hodnotě. Peníze na trhu byly velice levné a konzervativní fondy si dlouhodobě nemohly vytvořit dostatečnou rezervu z úrokových výnosů včetně úroků ze státních a firemních dluhopisů, do nichž řada fondů Penzijní společnosti České spořitelny významně investuje,“ řekl místopředseda představenstva společnosti Jakub Krkoška.

Výnos transformovaného fondu společnosti Conseq dosáhl 0,58 procenta, AXA Transformovaný Penzijní fond 0,92 procenta, NN transformovaný fond 0,61 procenta. Penzijní společnost České pojišťovny připsala účastníkům zhodnocení 1,1 procenta, ČSOB 0,76 procenta, Allianz 0,68 procenta a Komerční banka 0,51 procenta.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.