Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Zhodnocení PF za rok 2008 bude hluboko pod inflací

Penze Daniel Kuchta 02.12.2008 | 18:08 0 Komentářů

Zhodnocení prostředků účastníků penzijního připojištění za rok 2008 nedosáhne většinou ani jedno procento.

Podle ankety ČTK mezi penzijními fondy letos zhodnocení penzijních fondů kvůli finanční krizi mnohdy nepřekročí ani jedno procento a zdaleka nedosáhne úrovně inflace. Ministerstvo financí přitom očekává letos inflaci 6,4 %. Minulý rok penzijní fondy překonaly inflaci jen stěží, letos to nehrozí vůbec.

Přesto všechno jsou představitelé fondů s výnosy navenek vcelku spokojeni. "Vzhledem k velmi vysoké letošní inflaci lze očekávat, že zhodnocení bude nižší, než růst cen vykazovaný Českým statistickým úřadem. Naším cílem i smyslem penzijního připojištění je porážet inflaci v dlouhém období, a to tímto jednorázovým skokovým navýšením cen ohroženo nebude," řekl ČTK mluvčí Penzijního fondu České pojišťovny Petr Brousil.

Špatnou situaci přiznává i prezident Asociace penzijních fondů a zástupce ING PF Jiří Rusnok. "Rozhodně ale můžeme říci, že budeme pod inflací, stejně jako jakékoliv jiné konzervativní produkty na trhu."

Zhodnocení podobné tomu z minulého roku ve výši tří procent očekává penzijní fond Allianz. Podle předsedu představenstva Petra Poncara je to díky tomu, že fond se dokázal včas zbavit akcií a nakoupit dluhopisy.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.