Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Zemní plyn klesl pod 3,5 dolaru na pětiměsíční minima

Investice 29.07.2013 | 13:59 0 Komentářů

Zemní plyn obchodovaný v New Yorku dnes klesá už čtvrtý den v řadě. V minulém týdnu zemní plyn ztratil 6,18 %. Jednalo se o největší týdenní pokles od prosince loňského roku (komentář XTB).

Dnes dopoledne plyn ztrácel až 2,4 % a obchodoval se poprvé od počátku března pod 3,5 USD/MMBtu. Hlavním důvodem poklesu je předpověď podprůměrných teplot hlavně na východě USA, které by podle MDA Weather Service měly přetrvat až do 9. srpna. Nižší teploty snižují poptávku po elektrické energii v důsledku střídmější poptávce po chlazení.

Graf: Vývoj cen zemního plynu od poloviny února (denní svíčkový graf v USD/MMBtu.)

xtb-plyn-3-5-usd

Nižší poptávka by se měla projevit rychlejším růstem zásob a možným dalším tlakem na cenu. Třetina poptávky po plynu v USA pramení z výroby elektrické energie.

V minulém týdnu vzrostly zásoby plynu v USA o 41 bilionů kubických stop (bcf). Pětiletý průměr pro tento týden je však 53 bcf. Celkové zásoby jsou 12,5 % pod hodnotami minulého roku.

Celková produkce by měla letos vzrůst o 1,1 % na rekordních 69,96 bcf/d. Spojené státy produkují 89 % své poptávky, což je nejvíce od roku 1986.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.