CZK/€ 24.380 +0,14%

CZK/$ 23.706 +0,67%

CZK/£ 28.780 -0,02%

CZK/CHF 25.162 +0,38%

28. 06. 2022

0 komentářů

Země G7 zakáží dovoz zlata z Ruska, co to udělá s jeho cenou?

 

Rusko je druhým největším těžařem zlata na celém světě. Zároveň patří také mezi 5 světových zemí s největšími zlatými rezervami. Zákazem dovozu zlata, který mu země G7 udělily, nebude Rusko moci prodat desítky až stovky tun, které mají ve svých státních rezervách. 

Zlato přitom tvoří až 20 % jejich celkových rezerv. Za rok 2021 získalo Rusko prodejem zlata 15 mld. dolarů, které jim teď budou ve státním rozpočtu chybět. Zároveň bude toto zlato chybět na západních trzích, kde ho hojně nakupovaly centrální banky a instituce různých zemí. Rusko může nyní hledat kupce zlata v Číně nebo Indii, jako to udělalo s ropou.
Do budoucna to znamená také to, že by zlato mělo zdražit. Za poslední 4 roky se dostalo z 27 000 Kč na 47 000 Kč za unci. Všechny indikátory naznačují, že růst ceny bude pokračovat, ať už jde o fakt, že na západních trzích bude ruské zlato chybět, pokračující situace na Ukrajině, a s tím i spojený pravděpodobný nadcházející hladomor ve významné části světa – Ukrajina je obilnice Evropy a s pokračující válkou je dovoz obilí do zbytku světa značně omezen. Investoři tak budou mezi investicemi hledat bezpečný přístav, který zlato tradičně představuje.
Jan Kovařík, analytik Zlaťáky.cz 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zlato a stříbro oslabují. Vyplatí se do nich investovat?

Má zlato a stříbro dostatečný výnos? Mezi laickou veřejností je rozšířené, že se v dobách krize jedná o investici, která drží hodnotu. Odborníci už tak nadšení nejsou. A co je to vlastně investiční zlato? Hlavní ekonom Banky CREDITAS Petr Dufek podotýká že obě komodity mohou být součástí […]

Text: Filip Kučera

25. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.