Pondělí 23. listopadu. Svátek má Klement.

Zeman: Z krize nás vyvedou investice a ne spotřeba

Jako tradičně nemůže na ekonomickém fóru Zlaté koruny chybět Miloš Zeman, který i dnes mluvil o krizi a důvodech jejího vzniku a jejích řešeních ne z pohledu čísel, ale z pohledu střízlivě myslícího člověka. Šancí na změnu jsou podle něj chytří lidé.

Hlavním problémem dnešní ekonomiky je podle Zemana zdůrazňování ukazatele HDP, a to i v dobách krize, a především jeho orientace na spotřebu. Růst HDP, resp. spotřeby však roste společně se zadlužením, což pak může být nebezpečné a neekonomické. Mnohem důležitější je pak podle Zemana ukazatel nezaměstnanosti.

Pokud jed o otázku, co nás vyvede z krize, je jednoznačnou odpovědí, že to budou investice a ne spotřeba, na níž se v současnosti tak velmi orientujeme. Pokles nezaměstnanosti pak nedocílíme zvyšováním sociálních dávek (kupování si zaměstnanců) a snižováním daní (kupování si zaměstnavatelů) před volbami, ale redukční dietou, kterou musí začít samotný stát na straně svých zaměstnanců.

Orientace na konzum a spotřebu by tedy měly vystřídat spíše investice, a to jak na úrovni celostátní, regionální i komunální. Tyto investice dokážou absorbovat podstatné množství pracovní síly a snížit nezaměstnanost. Spotřeba je v tomto ohledu mnohem více omezená. Třináctý důchod ani šrotovné přitom nezaměstnanost nesníží.

Tyto investice nevolí, ale volí spotřeba. V tomto směru je šancí pouze uvědomění si toho, že budoucnost není ve spotřebě, ale v investicích do budoucna. Chytrých lidí je v ČR podle Zemana dost a je nutné na ně vsadit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.