Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Zeman dal Babišovi čtyři miliony na snížení státního dluhu

Investice 17.12.2014 | 16:42 0 Komentářů

Ministr financí upozornil, že poprvé od roku 1995 se státní dluh snížil. Koncem roku bude stát dlužit 1663 miliard, tedy o 20 miliard méně než loni.

Zeman dal Babišovi čtyři miliony na snížení státního dluhu

Praha – Fond na splácení státního dluhu prezidenta Miloše Zemana vybral další miliony korun, které byly použity na snížení státního dluhu. Prezident s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) společně rozstříhali čtyřmilionový dluhopis, částka propadla státu.

Babiš navíc upozornil, že poprvé od roku 1995 se snížil státní dluh. Koncem roku bude stát dlužit 1663 miliard, tedy o 20 miliard méně než loni.

Prezident ministrovi financí letos prostřednictvím svého fondu přispěl na snížení státního dluhu podruhé. První milion předal 18. června.

Překvapivě rychlý růst

„Tento fond roste rychleji, než jsme původně očekávali, proto dnes rozstřihneme společně státní dluhopis za 4 miliony korun. Je to sice stále kapka v moři, ale čtyřikrát větší než předtím,“ vysvětlil prezident.

Dodal, že fond má v současnosti více než 500 přispěvatelů a jejich počet neustále roste. Podle prezidenta přispívají velké subjekty, ale také asi 40 důchodců, kteří každý měsíc posílají 100 korun.

„Chápu tento fond jako varování těm, kdo se snaží zvyšovat státní dluh, ať už neúměrným a plýtvavým růstem rozpočtových výdajů, nebo naopak nevýběrem daní a daňovými podvody,“ upozornil Zeman.

Fond založil loni a měsíčně do něj posílá 30 procent svého platu, tedy 60 000 korun. Babiš už dříve daroval půl milionu. Ve středu na dotaz novinářů, jestli znovu přispěje, řekl: „Nemám problém ještě přispět. Pokud tam posílají peníze důchodci, tak je to motivace. Určitě můžu, něco zase pošlu.“

Babiš: máme dobrou pověst

Ministr Babiš také upozornil, že letos poprvé od roku 1995 Česko dluží méně. „Naše pověst na finančním trhu je velice dobrá a poprvé se nám povedlo snížit dluh,“ vysvětlil. „Náš rating je nejlepší ve státech střední a východní Evropy, naše desetileté dluhopisy se skutečně staly atraktivními,“ dodal.

Ministerstvo financí podle něj plánuje refinancovat státní dluhopisy a tím ušetřit v příštím roce asi 3 miliardy korun. „Naše dluhová služba taky klesá, nyní o 2,6 miliardy,“ dodal Babiš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.