Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Zelení aktivisté mají smůlu, bez peněz už na soud nesmí

Investice 21.06.2010 | 06:30 0 Komentářů

Nejvyšší správní soudu rozhodl, zda mají ekologická nezisková sdružení platit poplatky

Brno – Ekologická sdružení, která bojují u soudů proti chybám úřadům při budování dálnic, velkých staveb a přijímání územních plánů, budou mít těžší pozici.
Bojovník proti pražskému magistrátu, sdružení Ateliér pro životní prostředí, které v řadě sporů zastupuje neziskové organizace ve sporech se státem nebo městskými úřady, totiž neuspělo se svou žádostí o to, aby nemuselo platit soudní poplatky.
Jde o významný verdikt, protože rozhodoval rozšířený senát Nejvyššího správního soudu. Jeho výroky jsou závazné pro rozhodování jak jednotlivých senátů Nejvyššího správního soudu, které dosud neměly na tento problém jednotný názor, tak i dalších správních soudů v zemi.
Chcete se soudit, peníze sežeňte
„Pokud právnická osoba vědomě uspořádá svoji činnost tak, aby dlouhodobě setrvávala bez dostatečných finančních prostředků, ačkoliv jejich vynakládání v souvislosti s vykonávanou činností je obvyklé a nezbytné, nelze takovou právnickou osobu zpravidla osvobodit od soudního poplatku,“ rozhodl rozšířený senát v čele s předsedou soudu Josefa Baxy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.