Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Zelená nafta by se měla vrátit ještě letos, schválila vláda

Investice 28.05.2014 | 16:17 0 Komentářů

Pokud novela projde Parlamentem, dostanou zemědělci i letos zpět zhruba 1,3 miliardy.

Zelená nafta by se měla vrátit ještě letos, schválila vláda

Praha – Vláda dnes schválila novelu zákona o spotřebních daních. Ta má umožnit, aby zemědělci dostali letos na spotřební dani z pohonných hmot vráceno zpět až zhruba 1,3 miliardy korun, podobně jako loni. Takzvaná zelená nafta byla ke konci loňského roku v Česku zrušena. Kabinet však začátkem letošního dubna schválil návrh na zachování daňové slevy.

Premiér Sobotka uvedl, že vláda se bude snažit schválit novelu ve zrychleném řízení. „Jde o to, aby byla co nejdříve schválena. Můžeme spoléhat na větší množství hlasů, než má koalice. Nicméně obávám se postoje TOP 09 a ODS. Pokud budou projednávání zákona zdržovat a vetovat, také se zdrží i ta možnost vrátit zemědělcům peníze,“ uvedl Sobotka.

Vláda Petra Nečase v roce 2012 v rámci úsporných opatření nejprve schválila úplné zrušení zelené nafty. Zemědělci následně na protest na řadě míst země zpomalovali protestními jízdami strojů dopravu na silnicích. Nečasův kabinet následně své rozhodnutí zmírnil, ukončení daňového zvýhodnění o rok odsunul a pro rok 2013 pouze snížil vratku z původních 60 na 40 procent. Ke konci loňského roku byla zelená nafta zrušena úplně.

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě a začátkem dubna tento návrh odsouhlasila. Podle současného kabinetu většina států EU daňové zvýhodnění uplatňuje, a čeští zemědělci by tak na společném unijním trhu byli znevýhodněni.

Na základě již dříve zveřejněné analýzy ministerstva zemědělství slevu na daních zemědělcům z členských států EU neposkytují pouze Rakousko, Bulharsko, Nizozemsko a Slovensko. Ministerstvo zemědělství navrhovalo a vláda schválila zachovat vracení daně na úrovni, kdy zemědělci mohou dostat zpět 40 procent daně u klasické motorové nafty a 57 procent u směsné nafty s bio příměsí.

Roční výše vratky by měla dosáhnout podobně jako loni zhruba 1,28 miliardy korun. „V případě, že bude umožněno žádat o vrácení spotřební daně za naftu spotřebovanou od června, je hodnota této vratky spotřební daně odhadnuta na výši zhruba 0,85 miliardy korun,“ uvedlo v materiálech ministerstvo zemědělství. Evropská komise schválila, aby Česko mohlo zemědělcům část daně vracet až do roku 2019, stojí v předkládací zprávě k novele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.