Čtvrtek 24. září. Svátek má Jaromír.

Zchudlý Mittal chce prodávat. Co udělá s Ostravou?

Investice 05.05.2009 | 10:04 0 Komentářů

Majitel největších českých hutí vyjednává o jejich prodeji s čínskými investory

Praha/Ostrava – Hospodářská krize tvrdě dopadá na největší české ocelárny ArcelorMittal Ostrava (AMO) vlastněné jedním z nejbohatších mužů světa Lakshmi Mittalem.
Současný vývoj kolem ostravcských hutí tak vyvolává mnoho dohadů. Podle informací týdeníku EURO totiž majitel společnosti AMO, již zmíněný koncern ArcelorMittal, řeší, jak dál naložit s firmou, která byla citelně zasažena světovou krizí.
Varianty jsou údajně dvě. Tou první je drastický technologický útlum. Tedy zastavení prvovýroby, jako je výroba koksu a surového tekutého železa ve vysokých pecích. V provozu by zůstala pouze druhovýroba, především minihuť. Ostravská firma by potřebné výrobní suroviny vozila ze sesterských polských hutí ArcelorMittal Poland (dříve Polskie Huty Stali).
Prodej nebo útlum?
Další zvažovanou variantou je společný prodej společností ArcelorMittal Poland a AMO čínskému investorovi. „O prodeji již s několika čínskými zájemci vyjednává syn Lakshmiho Mittala Aditya,“ konstatoval zdroj blízký jednání. Aditya, který je zároveň finančním ředitelem koncernu, sonduje zájem potenciálních investorů o AMO několik let. O jednáních informoval týdeník EURO již v roce 2006, tehdy byla vyvolávací cena za největší české hutě na pěti- až šestinásobku čistého zisku firmy v roce 2005. Ten dosáhl 5,604 miliardy korun. ¨

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.