Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Zavřené obchody v neděli a o svátcích by Čechům nevadily

Investice 14.04.2014 | 18:12 0 Komentářů

Téměř dvě třetiny obyvatel by s omezením otevírací doby velkých prodejen neměly problém, ukázal průzkum.

Zavřené obchody v neděli a o svátcích by Čechům nevadily

Praha – Téměř dvěma třetinám obyvatel České republiky (64,3 procenta) by nevadilo, kdyby prodejny s rozlohou nad 200 metrů čtverečních byly o nedělích a státních svátcích zavřené. Dalším osmnácti procentům by sice nevadily státní svátky, neděle už ale ano.

Ukázal to online průzkum agentury Data Collect pro společnost KPMG Česká republika na 1000 respondentech v reprezentativním zastoupení podle věku a kraje.

Každý třetí obyvatel České republiky by si zavřené obchody v neděli nepřál, o státních svátcích už jen každý šestý. Proti uzavření v neděli i o svátcích je 13 procent dotázaných.

Návrh na omezení otevírací doby předložila před dvěma týdny skupina senátorů v čele s Františkem Bublanem(ČSSD). Pokud se Senát za navrhovaný zákaz postaví, normu dostane k projednání vláda a Sněmovna. Zákaz by mohl podle Bublana platit od příštího roku.

Obchody by podle návrhu měly zůstat zavřené o sedmi státních svátcích, o Štědrém dnu by směly mít otevřeno pouze do 12 hodin. Omezení by se nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlaková a autobusová nádraží a na prodejny ve zdravotnických zařízeních.

Šance pro menší obchody?

„Ve většině okolních zemí je otevírací doba ve státní svátky a případně i v neděli již upravena. Omezení velkých obchodů by mohlo znamenat vzpruhu pro provozovatele menších prodejen,“ říká Karel Růžička, partner odpovědný za služby pro potravinářství a nápojářství ve společnosti KPMG Česká republika.

Podle kritiků omezení by však uzavření velkých prodejen postihlo i některé menší obchodníky v okolí, typicky restaurace.

Zajímavé je srovnání napříč věkovými kategoriemi. Nejméně pružná se v této otázce ukázala věková kategorie do 24 let. Zavřené obchody v neděli a o svátcích nevadí polovině z nich, zatímco u starších osob až 66 procentům. „Mladá generace vyrostla v době obchodů otevřených každý den téměř nepřetržitě. Nákup ve velkých centrech spojují s návštěvou kina či restaurace, proto si obtížněji opačnou situaci představí, zatímco starší generace si zavřené obchody dobře pamatuje,“ vysvětluje Růžička.

Benevolentnější k současné prodejní době jsou ženy. Zatímco proti omezení otevírací doby je pouze každá desátá z nich, zavřené obchody by vadily každému pátému muži.

Výsledky průzkumu se také liší v závislosti na krajích. V Královéhradeckém kraji by tři čtvrtiny obyvatel souhlasily se zavřenými obchody o nedělích a státních svátcích. Stejně odpověděla v Praze pouze polovina dotázaných, každý pátý občan Prahy by dokonce nesouhlasil ani s jednou z variant.

„Lze říci, že v tomto případě rozhoduje zejména velikost místa bydliště, počet velkých měst v kraji, a tedy i dostupnost velkých nákupních center. Ve větších městech jsou lidé více zvyklí na komfort nakupovat v neděli a o svátcích, a proto by jim změny takového rozsahu spíše vadily,“ dodává Růžička.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.