Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Závažné přestupky řidičů by se měly promítnout i do výše pojistného

Ministerstvo vnitra a Česká asociace pojišťoven představily návrh novely zákona, která by umožňovala pojišťovnám zvýšeným pojistným trestat řidice, kteří opakovaně porušují předpisy silničního provozu.

Ministerstvo vnitra společně s Českou asociací pojišťoven a Českou kanceláří pojistitelů připravily koncepci návrhu novely Zákona O policii ČR, který by měl v ideálním případě začít platit od 1. ledna 2009.

Součástí nárhu zákona jsou tři důležité změny:

– zvýšení škodního limitu u dopravní nehody bez účasti policie
– zavedení jednotného systému hlášení nehody
– zohlednění bodového systému v pojistném

Pozměňovací návrh počítá se zvýšením limitu škody způsobené dopravní nehodou, do jehož výše nebude k nehodě přivolána policie (vyjímku tvoří případy, kdy dojde ke zranění či usmrcení osoby). Tento limit by se zvýšil ze stávajích 50 000 Kč na 100 000 Kč (původně bylo navrhováno 250 000 Kč). Vyřízení nehod do tohoto limitu by spočinulo na bedrech pojišťoven, které by při likvidaci pojistné události vycházely z tzv. "záznamu o dopravní nehodě", který budou v případě nehody její účastníci povinni sepsat.

"Chceme méně administrativy tak, aby policisté byli skutečně policisty. Naším cílem je, aby policie působila preventivně na rizikových úsecích a netrávila čas vyšetřováním banálních nehod," uvedl k novému návrhu ministr vnitra Ivan Langer.

Novela zákona také předpokládá větší součinnost mezi pojišťovnami a policií, kdy pojišťovny by měly omezený přístup k evidenci závažných dopravních přestupků (bodového systému) a na základě těchto informací by mohly upravovat výši pojistného za povinné ručení v závislosti na "přestupkovém profilu" motoristy.

"Cílem návrhu zákona je odměnit slušné řidiče za jejich odpovědné chování a naopak finančně potrestat nebo také motivovat piráty silnic ke změně chování a větší slušnosti při řízení motorových vozidel," vyjádřil hlavní myšlenku návrhu zákona Ivan Langer.

Zdroj: Ministerstvo vnitra, Česká asociace pojišťoven, Česká kancelář pojistitelů

 

Jeden komentář: “Závažné přestupky řidičů by se měly promítnout i do výše pojistného”

  1. Skoumalova Věra napsal:

    Zdravím, měla jsem za 38 let drobnou nehodu , couvla jsem do auta ,předběžná škoda 5000- budou mi prosím zvedat pojistné, prosím odpověste mi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.