Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Zatímco Rudé náměstí slavilo, Wall Street kroutil hlavou nad stagnujícím růstem

Makro 02.05.2014 | 09:46 0 Komentářů

Svátek práce byl konečně po letech oslaven tak jak to má být – tedy na Rudém náměstí zavlály vlajky se srpem a kladivem v opravdu hojném počtu. V blízkosti Kremlu prý v průvodu pochodovalo až 100 tisíc odborářů-vlastenců. Staré (pro někoho dobré) časy se tak vracejí – a půjde-li to takto dále, už brzy se možná můžeme těšit na přenosy vojenských přehlídek z Rudého náměstí. Ty byly v televizi vždycky zábavnější, zejména když kremelské panorama lemovaly nosiče jaderných raket SS-20.

Zatímco v Moskvě pracující slavili, tak vrazi z Wall Streetu měli stále na pilno a rozebírali proč se ekonomice stýčka Sama v prvním kvartále tak nedařilo (růst se prakticky zastavil). Tradiční a všemi přijímané “sezónní” vysvětlení spočívá v tom, že tentokrát Ameriku zasáhla příliš tuhá zima. Velmi znepokojivě však ve statistikách vyčnívá propad vývozu (o 7,5%), který buď bude v následující sérii revizí “opraven” směrem vzhůru, anebo naopak jde opravdu medvědí signál z globální ekonomiky, který stojí za hlubší zkoumání.

Dnes by nicméně v centru pozornosti měly být rozhodně dubnové statistiky z amerického trhu práce. Data předcházející tomuto reportu (zejména pak ADP a ISM) byla vesměs pozitivní, což signalizuje, že přírůstek nových pracovních míst byl minulý měsíc velmi silný. Podle našeho názoru je možné, že dubnová hodnota bude někde v blízkosti 230 tisíc nových pracovních míst, což by byla nejvyšší hodnota za posledních pět měsíců. Oživení na trhu práce po tuhé zimě by mělo být vidět i v poklesu míry nezaměstnanosti, jež by se mohla přiblížit hodnotě 6,5% – tedy úrovni v níž ještě nedávno americké centrální banka viděla metu pro ukončení současné formy měnové expanze (tedy tzv. kvantiativního uvolňování).

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.