Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Zastavte intervence, vyzval Zeman. Už dávno nejsou, říká ČNB

Investice 14.01.2015 | 19:30 0 Komentářů

Koruna v posledních dnech oslabuje na několikaletá minima. Důvodem byla data o prosincové nízké inflaci.

Zastavte intervence, vyzval Zeman. Už dávno nejsou, říká ČNB

Brandýs nad Orlicí – Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne vyzval Českou národní banku (ČNB), aby už neintervenovala na oslabování koruny, česká měna by se pak podle něj měla stabilizovat. Koruna následně posílila zhruba o 30 haléřů vůči euru. ČNB v reakci uvedla, že naposledy intervenovala předloni v listopadu.

„Česká národní banka by si neměla hrát na demiurga (svrchovaného tvůrce) české ekonomiky a měla by pokud možno okamžitě zastavit intervence, které plánovala až do konce roku 2016. Tím by se podle mého názoru kurz české koruny stabilizoval,“ řekl Zeman na tiskové konferenci při návštěvě Pardubického kraje.

Mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann upozornil, že Česká národní banka intervenovala na oslabení koruny několik dnů v listopadu 2013, od té doby neintervenuje. „Koruna se od té doby obchoduje na trhu za kurz vzniklý působením nabídky a poptávky. A pokud jde o samotné oslabování české měny vůči dolaru, drtivá většina tohoto oslabení je způsobena poklesem kurzu eura vůči dolaru,“ uvedl. Zároveň dodal, že ČNB je nezávislá a nemůže přijímat pokyny od politiků.

Koruna v posledních dnech oslabuje na několikaletá minima. Důvodem byla data o prosincové nízké inflaci, která vyvolala u investorů obavy z deflace a následné reakce České národní banky. V úterý koruna po celý den oslabovala na 28,34 Kč/EUR a 24,05 Kč/USD. Po slovech guvernéra ČNB Miroslava Singera posílila, ale dnes dopoledne začala opět oslabovat stejně jako další regionální měny. Den ale nakonec koruna zakončila vůči euru proti úterní 17. hodině silnější, když skončila na 28,08 Kč/EUR. K dolaru koruna posílila o 27 haléřů a uzavírala na 23,78 Kč/USD.

Singer se v úterý večer vyjádřil na svém blogu na stránkách ČNB v tom smyslu, že není nutné, aby měnová politika centrální banky rychle reagovala na pokles cen ropy nebo potravin. Ty jsou přitom hlavním důvodem nízké inflace. Centrální banka by ale podle guvernéra reagovala až na dlouhodobé deflační tlaky, který by mohly způsobit propad domácí poptávky. Ty ovšem zatím podle ekonomů nehrozí. Po Singrově vyjádření koruna posílila skoro o 30 haléřů k euru a o zhruba 20 haléřů k dolaru.

Analytici se dnes zároveň shodli na tom, že klesající ceny ropy budou pravděpodobně jedním z hlavních důvodů, proč již za leden dojde k meziročnímu propadu cen, tedy k deflaci. V prosinci totiž ceny meziročně rostly jen o 0,1 procenta právě kvůli klesajícím cenám ropy a dále i potravin. Naposledy přitom inflace byla záporná v říjnu 2009, loni v červnu pak byla na nule.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.