Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Zásoby uranu ohrožují budoucnost pouště Kalahari

Investice 27.11.2009 | 15:50 0 Komentářů

Namibie by se do pěti let mohla stát třetím největším producentem suroviny na světě

Windhoek – Skrytým nákladem budování jaderných elektráren, jimiž si řada zemí snaží zajistit energetickou bezpečnost, může být zničení pouště Kalahari v Namibii a produkce milionů tun emisí skleníkových plynů ročně.
Namibie je jednou z nejbohatších zemí na uran. Dle britského deníku The Guardian se očekává, že se během pěti let stane třetím největším producentem této suroviny na světě. Dva nejvýznamnější doly v Namibii by dle Světového jaderného sdružení (World Nuclear Association, WNA) měly být schopny poskytnout až deset procent světové těžby uranu. Není proto divu, že se poušť stala cílem mezinárodní honby za uranem. V čele tohoto útoku jsou Rössing Uranium, dceřiná společnost těžařského gigantu Rio Tinto, a francouzská státní firma Areva, která zčásti ovládá jaderný komplex v anglickém Sellafieldu a další chce ve Velké Británii stavět.
Dalších nejméně dvacet těžařských společností z Británie, Kanady, Ruska, Číny, Japonska a Jižní Koreje získalo licenci k prozkoumání tisíce čtverečních kilometrů národního parku Namib-Naukluft a jeho okolí. Šest nových dolů, z nichž několik má být i přímo v národním parku, je již ve fázi příprav.
Národní park Namib-Naukluft je známý nekonečnými plochami různobarevného písku, obrovskými dunami a vzácnými živočichy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.