CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

16. 09. 2008

0 komentářů

Zásadní a historické proměny US finančního sektoru

 


 

První byla státní nucená správa nad dvěma hypotéčními agenturami Fannie Mae a Freddie Mac s tím, že Treasury je připravena realizovat finanční podpůrné injekce v řádu 100 mld. USD do každé z těchto firem. Samozřejmě, že tato forma státního převzetí znamenala ztrátu veškerých akcionářských práv včetně preferenčních akcií a vyvolala i vlnu kritiky.

Ta se také ozvala, když došlo s podporou státu k převzetí Bear Stearns firmou Morgan Stanley. Hlavní negativní hlasy se ozývaly proti dopadu na daňové poplatníky ve vztahu k předmětným transakcím.

K rozhodujícímu scénáři, který by mohl být filmovým námětem pro Hollywood, došlo o tomto víkendu a vyvrcholila tím i velmi závažná krize finančního sektoru způsobená především kreditní krizí, subprime (méně bonitními) hypotéčními úvěry v bilancích v rámci sekuritizace produktů a dalších špatných půjček.

Firma Lehman Brothers založená na Wall Street před 158 lety, vstoupila o víkendu do bankrotového režimu a v rámci Chapter 11 požádala o ochranu proti věřitelům. Celý minulý týden probíhala intenzívní jednání o koupi Lehman Brothers (LEH), ale nakonec se žádný kupec či investiční skupina nenašly (byly to subjekty Korea Development Bank, Bank of America, Barclays či státní převzetí). Nakonec se ukázalo, že bez státních záruk na ztráty z některých aktiv LEH nebude zřejmě ochoten žádný zájemce reagovat.         

Zde je třeba připomenou, že do záchrany firmy LEH se tentokrát neangažoval stát, potažmo Treasury, neboť právě v minulosti byly kritizováni za precedens Bear Stearns a zejména Fannie Mae a Freddie Mac, neboť u těchto firem muselo platit ono známé „to big to fail (tedy příliš velký na to aby zkrachoval), nicméně LEH se již této podpory nedočkal a skončil.

REKLAMA

Další problematický subjekt na US finančním trhu, firma Merrill Lynch (MER), také uzavřela svoji 94 letou existenci a byla koupena Bank of America (BAC) za cca 50 mld USD, což byla rovněž jedna z posledních záchranných příležitostí pro tuto firmu. Nicméně MER byl přece jenom v lepším stavu než LEH, na tom se shodli analytici US trhů.

K dovršení všech negativních informací se ve špatném likvidním stavu nachází rovněž největší pojišťovna světa AIG, která požádala FED o „emergency“ půjčku v objemu 40 mld. USD a bude utlumovat některé ze svých aktivit (např. leasing apod.), Konečné řešení situace AIG zřejmě také nebude dlouhodobou záležitostí.

Z předchozích faktů vyplývá jedna velice závažná souvislost a to konkrétně, že během poměrně krátké doby z původních BIG 5 firem na cenné papíry na Wall Street zůstaly již pouze 2 subjekty: Goldman Sachs a Morgan Stanley. Sice mají také poměrně jinou akcionářskou strukturu se zastoupením mimo území USA, ale zatím to nevypadá na nějaký obdobný osud jako v předchozích případech.

K další stabilizaci finančního sektoru by mohly přispět další aktivity na Wall Street. Jedná se o určitý bezpečnostní fond či objem v řádu 70 mld. USD na podporu likvidity, který vytvořilo 10 bank, a dále FED přistoupil k rozšíření produktů jako formy kolaterálu za půjčení peněz pro banky.

Velice bude také záležet na hospodářských výsledcích finančního sektoru za 3.Q.08, kdy zhruba v polovině října začne tzv. earnings season s bilancemi všech firem. Pokud by se v bilancích firem ze sektoru financí našly opět „zbytky“ kreditní krize a další writedowns, nemusí být výše zmíněné případy krachujících firem těmi posledními.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *