CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

10. 08. 2015

1 komentář

Zářijový růst sazeb Fedu konečně ve vzduchu?

 


 

O tom, jak brzy to nakonec bude, rozhodnou nejen příchozí data, ale hlavně rétorika členů FOMC v následujících několika dnech a týdnech. Ta může dost silně naznačit, zdali k růstu sazeb dojde již v polovině září, jak již většinově spekuluje trh, či nikoliv. Samozřejmě, že bude zásadní, jakou rétoriku zvolí ten hlavní, kdo udává tón politice Fedu tedy jeho prezidentka Janet Yellenová. Vedle ní pak bude dobré sledovat ještě dvě jména: místopředsedu Rady guvernérů Stanley Fischera a šéfa newyorského Fedu Williama Dudleyho. Výroky těchto tří centrálních bankéřů mohou očekávání zářijového zvýšení sazeb zacementovat i několik týdnů předtím, než k tomuto kroku fakticky dojde.

Až do poloviny září se pak mohou dít na globálních trzích zajímavé procesy, které již částečně pozorujeme. Předně se ukazuje, že tak jako v minulosti, růst krátkodobých dolarových sazeb v souvislosti s očekáváním růstu sazeb Fedu nijak neubližuje dlouhodobým dluhopisům (jinak řečeno dlouhé výnosy a sazby klesají!). Komu nicméně růst krátkých dolarových úroků ubližuje, jsou však komodity, což částečně vysvětluje nízké dlouhodobé sazby, neboť klesají inflační očekávání. S komoditami se pak trápí celá plejáda měn z emerging markets, která byla na jejich vysokých cenách závislá. Ostatní riziková aktiva jako akcie či dluhopisy s vysokým výnosem (zejména pokud jde o vyspělé země) se pak vcelku drží, neboť růst krátkodobých a zároveň pokles dlouhodobých úroků není kombinace, která by byla pro tyto třídy aktiv smrtící.

Každopádně pokud se 17. září má stát opravdu datem, kdy Fed po devíti letech zvýší úrokové sazby, tak bychom se na počátku nového školního roku neměli nudit.
Zdroj : Jan Čermák; Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *